Čínska ekonomika čelí v posledných mesiacoch mnohým protivetrom, ktoré pramenia z jej problematického sektora nehnuteľností a nedostatočného ekonomického oživenia po pandémii koronavírusu. Bohatí Číňania teraz nachádzajú nezvyčajné, niekedy aj nezákonné spôsoby, ako presúvať peniaze do zahraničia, aby zakotvili v bezpečnejších vodách, uvádza Bloomberg.
Hotovosť putuje cez neformálny bankový systém, známy ako „hawala“, ktorý nie je regulovaný. Poradcovia bohatých hlásia prudký nárast dopytu po takýchto záložných možnostiach, keďže sa Peking snaží získať kontrolu nad finančnými prostriedkami v krajine. Tí najmajetnejší, ale aj rodiny zo strednej triedy cítia potrebu držať peniaze mimo Číny, či už pre diverzifikáciu, alebo s cieľom vybudovať si zázemie pre prípadný odchod z krajiny. Legálne môžu jednotlivci do zahraničia zvyčajne previesť maximálne 50-tisíc dolárov ročne.
„Tieto kanály silnejú, aby uspokojili prudký dopyt,“ povedal profesor financií Joel Gallo z Newyorskej univerzity v Šanghaji. „Pôsobia ako kvázi bankové firmy bez kontroly, stoja v sivej zóne,“ dodal. Ich veľkosť ani rozšírenie nie sú známe, ale sú globálne a všadeprítomné. Podľa správy z roku 2021 mohlo byť takto presunutých aj 75,6 miliardy jüanov v aktívach rozložených medzi päť organizácií a osemtisíc bánk.
S odvolaním sa na britskú Národnú kriminálnu agentúru Bloomberg uviedol, že je veľmi pravdepodobné, že tieto tajné banky majú na kľúčových miestach pripravené fondy, aby používatelia mohli rýchlo dostať svoje peniaze v miestnych menách.
Napriek tomu tí, ktorí sa rozhodnú obísť pravidlá, aby mohli presúvať hotovosť, sa vystavujú riziku. Ak ich prichytia pri používaní nelegálnych výmenných služieb v pevninskej Číne, dostanú pokutu vo výške 30 percent alebo viac z celkovej sumy, ktorú sa pokúsili previesť. V prípade väčších objemov je rizikom aj väzenie.
V každom prípade dopyt po presune peňazí zostáva vysoký. Zo správy o majetku UBS vyplýva, že ku koncu minulého roka malo 6,2 milióna Číňanov majetok v hodnote viac ako milión dolárov. V auguste realitná poradenská spoločnosť Juwai IQI uviedla, že očakáva, že v najbližších dvoch rokoch emigruje viac ako 700-tisíc čínskych občanov.
Ak by Peking proti takýmto tajným kanálom zakročil, dopyt aj tak zostane vysoký. Nemenovaní experti podľa Bloombergu uviedli, že z Číny tento rok pravdepodobne odtečie až 150 miliárd dolárov.