Čínska centrálna banka znížila kľúčovú strednodobú úrokovú sadzbu a napumpovala miliardy na finančné trhy, keďže čerstvé údaje ukázali, že druhá najväčšia svetová ekonomika slabne.

Ľudová banka Číny (PBoC) znížila úrokovú sadzbu na jednoročné pôžičky finančným inštitúciám, tzv. strednodobý úverový rámec (MLF), o 10 bázických bodov na 2,65 percenta. PBOC zároveň uviedla, že bankám ponúka prostriedky vo výške 237 miliárd jüanov (30,63 miliardy eur) prostredníctvom strednodobého úverového nástroja na udržanie primeranej a dostatočnej likvidity v bankovom systéme.

Toto oznámenie prišlo dva dni po prekvapujúcom znížení úrokovej sadzby na krátkodobé pôžičky začiatkom týždňa, čo podľa analytikov odráža rastúce obavy čínskych politikov o stav ekonomiky.

Nižšia MLF znižuje náklady komerčných bánk, čo ich následne povzbudzuje k tomu, aby viac požičiavali a potenciálne podporili domácu spotrebu. Množstvo nevýrazných ekonomických ukazovateľov za uplynulé týždne totiž signalizuje, že zotavovanie čínskeho hospodárstva po zrušení blokád spojených s ochorením covid-19 stráca tempo.

Miera inflácie sa v máji medziročne zvýšila len o 0,2 percenta, zatiaľ čo aktivita v továrňach klesla už druhý mesiac po sebe.

Ďalším znakom slabosti boli údaje o zvýšení nezamestnanosti mladých ľudí v máji na rekordných 20,8 percenta. Celková miera nezamestnanosti zostala na úrovni 5,2 percenta.

Zároveň rast priemyselnej produkcie sa v máji spomalil na 3,5 percenta z 5,6 percenta v apríli, keďže výrobcovia majú problémy so slabým dopytom doma aj v zahraničí.

Maloobchodné tržby, kľúčový ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery, sa minulý mesiac zvýšili o 12,7 percenta, čo bolo tiež menšie tempo ako ich nárast o 18,4 percenta v apríli.

Vývoz v máji klesol, prvýkrát od februára, čím sa prerušila dvojmesačná séria jeho rastu.

Čína drží úrokové sadzby na nízkej úrovni v porovnaní s inými veľkými ekonomikami, no takmer nulová inflácia poukazuje na výzvy, ktorým čelia politici pri snahe stimulovať rast.

Správy z uplynulých dní naznačili, že Peking pripravuje sériu opatrení zameraných na oblasti ekonomiky, najmä na sektor nehnuteľností, ktorý tvorí obrovskú časť hrubého domáceho produktu.

Šesť najväčších čínskych štátnych komerčných bánk znížilo úrokové sadzby pre sporiteľov, aby podporili ich výdavky, podľa oznámení na ich webových stránkach na základe žiadosti centrálnej banky.

Ďalšie dôležité správy

China Zhengzhou Covid Lockdown
Neprehliadnite

Minského moment v praxi: Čína sa nikdy nestane najväčšou ekonomikou sveta