Vstup na burzu zostáva pre spoločnosť Ant Group otvorený, naznačil dnes guvernér čínskej centrálnej banky. Informoval o tom spravodajský server BBC. Z primárnej ponuky akcií (IPO) tejto finančno technologickej firmy na burzách v Šanghaji a v Hongkongu vlani na začiatku novembra zišlo. Čínska centrálna banka následne nariadila tomuto najväčšiemu čínskemu sprostredkovateľovi platieb aj jeho materskej spoločnosti Alibaba reorganizáciu.
Vstup Ant Group na burzu by za vhodných okolností mohol pripadať do úvahy, pripustil guvernér centrálnej banky Kang I. Skupina sa vlani v novembri chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by vtedy znamenalo historicky najväčšiu primárnu ponuku.
Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch
„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku," konštatoval dnes Kang Aj pri virtuálnom rokovaní davoského Svetového ekonomického fóra. Zastavenie primárnej ponuky Ant Group označil za „komplikovanú záležitosť".
Skupina Ant Group je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb; mesačne jej služby digitálnych platieb Alipay využije 730 miliónov ľudí. Iná divízia spoločnosti sa zaoberá úvermi - poberá poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek.
Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a jej materskej spoločnosti Alibaba s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vlani vystúpil v Šanghaji. Ma neskôr dokonca na takmer tri mesiace zmizol z očí verejnosti. V Šanghaji vyhlásil, že čínska regulácia brzdí inovácie a tamojšie banky prirovnal k záložniam.
Zakladateľ Alibaby v potýčke s úradmi. Regulátor zastavil rekordné uvedenie na burzu
V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent, uviedla zahraničná korešpondentka televízie CNN Selina Wangová. Bežný Číňan sa bez služieb týchto firiem v každodennom živote nezaobíde. Sú nevyhnutné okrem iného pre komunikáciu, nákupy na internet, investície na akciovom trhu alebo pre uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čím ďalej viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.
„Finančné technologické spoločnosti otvorili čínsky finančný systém a poskytli menším vypožičiavateľom viac možností," konštatoval guvernér centrálnej banky Kang I. Pripomenul zároveň riziká týkajúce sa ochrany dát spotrebiteľov a hrozbu monopolu.