Čínska centrálna banka nečakane znížila náklady na stredne dlhé úvery, druhýkrát v tomto roku. Cieľom je zvýšiť dopyt po pôžičkách a podporiť tak ekonomiku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Čínska centrálna banka v pondelok oznámila, že úrokovú sadzbu jednoročných strednodobých pôžičiek (MLF) v hodnote 400 miliárd jüanov (57,58 miliardy eur) znižuje niektorým finančným inštitúciám o 10 bázických bodov. Sadzba tak klesá z 2,85 na 2,75 percenta. Analytici pritom očakávali, že úroková sadzba sa meniť nebude.
Ekonomiku Číny poškodzuje kríza na realitnom trhu a navyše opätovný nástup Covid-19, na ktorý vláda reaguje politikou nulovej tolerancie. Tá prináša tvrdé reštrikcie v oblastiach, v ktorých sa objavia nové prípady.
Ekonomické údaje nie sú optimistické
Ani najnovšie ekonomické údaje zverejnené v pondelok nie sú optimistické. Týka sa to aj priemyselnej produkcie, ktorá síce v júli pokračovala v raste, tempo rastu sa však spomalilo. Analytici pritom počítali s výrazným zrýchlením rastu. Rovnaký vývoj ako pri priemyselnej produkcii zverejnil štatistický úrad aj v prípade maloobchodných tržieb.
„Júlové údaje naznačujú, že zotavovanie ekonomiky po uvoľnení lockdownu nemá takú dynamiku, aká sa očakávala,“ povedal Julian Evans-Pritchard, ekonóm pre čínske trhy z Capital Economics.
Ako dodal, čínska centrálna banka sa preto rozhodla zareagovať zvýšenou podporou, ani tento krok však podľa neho nemusí zabrániť ďalšiemu oslabovaniu ekonomiky.