Nový balík ekonomických údajov poskytol viac dôkazov o stagnácii rastu čínskej ekonomiky.
Zväčšujú sa obavy, že sa ocitá na pokraji deflácie, čo si vyžaduje zmysluplnejšie politické zásahy. Upozornil na to portál CNBC.
Peking v pondelok oznámil, že HDP za druhý štvrťrok vzrástol o 6,3 percenta v porovnaní s minulým rokom, pričom trh nesplnil očakávania na úrovni 7,3 percenta. V porovnaní s prvým štvrťrokom došlo k nárastu len o 0,8 percenta.
„Je treba spozorovať široký a pretrvávajúci cenový tlak skôr, ako budeme môcť vyhlásiť defláciu,“ povedal hlavný ekonóm Grow Investment Group Chung Chao s tým, že teraz je čas konať a zastaviť deflačný tlak. Poukázal na oficiálne údaje z minulého týždňa, ktoré naznačujú, že výrobné ceny klesli v júni o 5,4 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom a o 0,8 percenta v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je pod očakávaniami analytikov. Medziročný pokles v júni bol v Číne deviatym po sebe idúcim poklesom a bol najstrmší od decembra 2015.
Ročná inflácia spotrebiteľských cien bola v júni na rovnakej úrovni.
Čína defláciu odmieta
Čínska ľudová banka minulý týždeň odmietla tézu o deflácii. „V súčasnosti neexistuje deflácia a nebude hroziť žiadne riziko deflácie v druhej polovici roka,“ povedal novinárom zástupca guvernéra Liou Kuo-čchiang. Poukázal na faktory, ako je oživenie čínskej ekonomiky a rast peňažnej zásoby.
Čínske banky poskytli v júni nové pôžičky vo výške 1,81 bilióna jüanov (258 miliardy eur), čo je o 22 percent viac ako v máji. Niektorí ekonómovia však spomínajú iné ukazovatele. „Ukazuje sa, že rast nominálneho HDP je nižší ako rast reálneho HDP v druhom štvrťroku, čo je prvýkrát, odkedy sú od roku 2016 k dispozícii porovnateľné údaje,“ povedal prezident a hlavný ekonóm Pinpoint Asset Management Čang Č'-wej. „To naznačuje, že riziko deflácie je vážne,“ dodal.
Množstvo ďalších júnových údajov svedčí o slabých vyhliadkach. Aj keď investície do fixných aktív a priemyselnej produkcie mierne prekročili očakávania trhu, došlo k znepokojujúcemu prehĺbeniu poklesu investícií do nehnuteľností.
Pondelkové neuspokojivé údaje spustili ďalšie zníženie ratingu zo strany bánk na Wall Street, ako Barclays, Citi, Morgan Stanley a JP Morgan. Posledné tri menované banky teraz očakávajú, že ročný rast Číny v tomto roku dosiahne päť percent, zatiaľ čo Barclays znížila svoju predpoveď z 5,3 na 4,9 percenta.