Výrobná aktivita Číny, druhej najväčšej svetovej ekonomiky, v máji nečakane klesla. Oficiálny index nákupných manažérov dosiahol hodnotu 49,5, čo predstavuje pokles oproti predchádzajúcim mesiacom, keď v apríli a marci ešte rástol. Vláda prezidenta Si Ťin-pchinga sa usiluje podporovať priemysel v čase, keď dlhotrvajúce spomalenie na trhu nehnuteľností a slabý spotrebiteľský dopyt oslabili dynamiku ekonomiky, informuje Financial Times.

Priemyselná produkcia v apríli prekonala predpovede a vzrástla o 6,7 percenta. Vývoz v tom istom mesiaci tiež vzrástol, najmä vďaka rastúcemu vplyvu Číny na svetový obchod. „Väčšina dopytu v priemysle je stále na domácom trhu, ktorý je však dosť slabý,“ poznamenal hlavný ekonóm Hang Seng Bank China Dan Wang.

Jeho kolega z Pinpoint Asset Management Zhiwei Zhang zdôraznil, že Čína „nemôže závisieť iba od exportu, aby poháňala svoju ekonomiku“ a že fiškálna politika „musí byť aktívnejšia, aby podporila domáci dopyt“. Peking si od krízy v sektore nehnuteľností koncom roka 2021 zachoval opatrný prístup k stimulom. Politici postupne znižovali referenčné úrokové sadzby úverov a zdôrazňovali potrebu dokončiť nedokončené stavebné projekty.

Nedávno však prišli náznaky, že vláda zvyšuje svoju podporu. Napríklad bol ohlásený zámer zo strany samospráv skupovať nepredané bývanie. Oficiálne údaje ukázali, že predaj nových domov klesol v prvom štvrťroku medziročne o 23,4 percenta.

Čína si stanovila cieľ hospodárskeho rastu na úrovni päť percent na celý rok. HDP v prvom štvrťroku vzrástol o 5,3 percenta v porovnaní so začiatkom roka 2023. Tento týždeň Medzinárodný menový fond (MMF) aktualizoval prognózu rastu Číny, ale varoval, že krajina potrebuje zvýšiť domáci dopyt a „obmedziť“ svoju priemyselnú politiku.

Ďalšie dôležité správy

Closeup,Industrial,Port,With,Containers,,Shanghai,Yangshan,Deepwater,Port,Is
Neprehliadnite

Čína zavádza kontroly exportu na letecké komponenty, požadovať bude aj vývozné licencie