Energetické spoločnosti v krajine, ktorá je najväčším spotrebiteľom uhlia na svete, sa snažili pokryť rastúci dopyt v extrémne horúcom počasí. Západnú a južnú Čínu od konca júla zasiahlo veľké sucho a vlna horúčav a uhoľné elektrárne tak boli nútené zvýšiť výrobu, aby uspokojili prudko rastúci dopyt po klimatizácii a vyrovnali sa s výpadkom dodávok z vodných elektrární.
Dovoz ruského uhlia do krajiny minulý mesiac dosiahol hodnotu 8,54 milióna ton, čo je viac ako predchádzajúce maximum 7,42 mil. ton v júli a o 57 percent viac ako v rovnakom období minulého roka, ukázali údaje zverejnené Generálnou administratívou colnej správy ČĽR (GACC). Podľa obchodníkov ceny ruského uhlia stúpli, keďže Čína aj India zintenzívnili nákup, ale stále boli lacnejšie ako domáce uhlie rovnakej kvality.
Cena ruského uhlia na základe dodávky do Číny sa koncom augusta pohybovala okolo hodnoty 155 eur za tonu, pričom mesiac predtým to bolo približne 150 eur za tonu.
Indonézia aj naďalej zostáva najväčším dodávateľom
Čína v auguste doviezla 15,82 mil. ton tohto paliva od svojho najväčšieho dodávateľa, Indonézie, čo predstavuje 35-percentný nárast. Stále je však táto hodnota nižšia ako 17,3 mil. ton dovezených v auguste minulého roka. Nárast nákupov indonézskeho uhlia nastal, keď lukratívne ceny povzbudili energetické podniky, aby zadávali viac objednávok.
Očakáva sa, že energetické spoločnosti v októbri zvýšia dovoz, aby doplnili zásoby pred začiatkom vykurovacej sezóny vo väčšine severnej Číny v polovici novembra.