Čína už dávno zabudla na krízu. Po minuloročnom raste na úrovni 8,7 percenta ekonomika krajiny ešte zrýchľuje tempo. V prvom štvrťroku čínsky HDP vzrástol o 11,9 percenta, čo je najviac za posledné tri roky. Keďže vysoký rast zvyšuje riziko prehriatia ekonomiky, rastie aj šanca, že Čína bude musieť posilniť svoju menu, aby tomu zabránila, píše agentúra Bloomberg .
Pod vysoký rast ekonomiky sa podpísal najmä stimulačný balíček, ktorý vláda prijala na boj proti kríze. Priemyselná produkcia v v marci vzrástla medziročne o 18,1 percenta, maloobchodné tržby o 18 percent a investície stúpli o 26,4 percenta.
Nízka zatiaľ zostáva inflácia. V marci ceny oproti rovnakému obdobiu minulého roku vzrástli o 2,4 percenta. Aj keď je celková inflácia nízka, problémom pre ekonomiku môže byť rast cien nehnuteľností. Tie v prvom kvartáli zdraželi o 11,7 percenta. „Vláda čelí nepríjemnej voľbe: buď zvýši sadzby a schladí tak nadšenie investorov v sektore nehnuteľností, alebo ponechá sadzby a umožní ďalšie nafukovanie realitnej bubliny,“ povedal pre Reuters Tom Orlik z pekingskej spoločnosti Stone & McCarthy Research.
Kým riziko prehriatia ekonomiky by v iných štátoch mohlo znížiť posilňovanie meny, Čína drží svoj jüan pevne na uzde a odmieta jeho posilňovanie. Čína podhodnotenú menu využíva ako konkurenčnú výhodu voči iným krajinám, pretože vďaka slabému jüanu sú jej výrobky v zahraničí lacnejšie. Čoraz viac ekonómov sa prikláňa k tomu, že Čína bude musieť svoju menu revalvovať. „Stabilita jüanu a čínsky stimulačný balíček mali obrovský podiel na budovaní globálnej stability po kríze. Ale teraz, keď ekonomika rastie 12-percentným tempom, je čas, aby Čína zdieľala niečo z tohto rastu so zvyškom sveta cez posilnenie výmenného kurzu, “ povedal pre Reuters Glenn Maguire, ekonóm Société Générale v Hong Kongu.
Centrálna banka však namiesto toho, aby zvýšila úrokové sadzby alebo dovolila posilňovanie meny, snaží sa zabrániť prehriatiu ekonomiky obmedzovaním úverovania. Čínske banky musia tento rok znížiť objem poskytnutých úverov o 22 percent. Keďže vlani vláda poskytovanie pôžičiek neobmedzovala, aby podporila rast ekonomiky, objem úverov dosiahol rekordných 9,6 bilióna jüanov.
Analytici oslovení agentúrou Reuters predpokladajú, že hospodárstvo Číny v tomto roku vzrastie o desať percent. Takýto rast by Čínu posunul na pozíciu druhej najväčšej svetovej ekonomiky po Spojených štátoch amerických. Na tretiu priečku by tak odsunula Japonsko.
Foto na titulke - SITA / AP