Japonsko a Thajsko bývali prvou voľbou pre čínskych dovolenkárov v rámci Ázie. Svoju pozíciu však obe krajiny stratili, pretože medzi mladšími cestujúcimi narastajú obavy o bezpečnosť.
Ešte začiatkom tohto roka boli Japonsko a Thajsko podľa marketingovej spoločnosti China Trading Desk na prvom mieste pri výbere dovolenky, ale v treťom štvrťroku klesli – Thajsko na šiestu a Japonsko až na ôsmu priečku, informuje CNBC. Obe krajiny teraz zaostávajú za Južnou Kóreou, Malajziou a Austráliou, pokiaľ ide o výber dovolenkových destinácií čínskych cestovateľov. Aktuálne je za jedno z najbezpečnejších miest pre cestovateľov považovaný Singapur, ktorý sa dostal na prvé miesto.
V prípade Japonska svoju rolu zohrala bezpečnosť potravín, keďže názor Číňanov ovplyvnilo vypustenie vyčistenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima. Napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že morské plody z Japonska sú bezpečné na konzumáciu, obavy čínskych cestovateľov pretrvávajú. To „premenilo jednu z ich najobľúbenejších destinácií na jednu z najmenej obľúbených,“ povedal generálny riaditeľ China Trading Desk Subramania Bhatt.
Filmy ovplyvnili cestovateľov
Niekoľko filmových trhákov, ktoré vyšli toto leto, odrádza čínskych cestovateľov od návštevy Thajska. Aj keď filmy ako Lost in the Stars a No More Bets sú fiktívne a ani jeden sa neodohráva v Thajsku, niektorí tvrdia, že dejové línie verne odzrkadľujú skutočné udalosti.
Napríklad „No More Bets“ je o mladom páre, ktorý do juhovýchodnej Ázie prišiel za novou prácou, no dostal sa do rúk podvodníkov. OSN odhaduje, že v ázijskom regióne sa niečo také stáva státisícom ľudí.
Problém sa umocnil v čase pandémie, uviedla hlavná poradkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre migráciu a ľudské práva v Ázii a Tichomorí Pia Oberoiová. „Sú tu dve skupiny obetí... Ľudia, ktorých v mnohých prípadoch okradli o veľa peňazí, ale aj ďalší, ktorí sú v regióne juhovýchodnej Ázie nútení podieľať sa na páchaní takýchto podvodov,“ povedala.
Správy o nebezpečenstvách pre cestovateľov sa rozšírili po čínskych sociálnych médiách, ale P. Oberoiová poznamenala, že nevidela žiadne dôkazy o tom, že by boli turisti vo väčšom ohrození.
Cestovný ruch ako katalyzátor zmien
V roku 2019 navštívilo Thajsko približne 11 miliónov čínskych cestovateľov, čo bolo z hľadiska prichádzajúcich turistov najviac. K septembru to už bolo menej ako 2,5 milióna Číňanov.
Pokiaľ ide o to, či by cestovný ruch mohol vyvinúť ekonomický tlak na vlády juhovýchodnej Ázie, aby podnikli určité kroky, P. Oberoiová povedala: „Dúfame, že vlády pochopia, že reputácia krajiny je skutočne dôležitá.“ Napríklad Kambodža premietanie filmu No More Bets v kinách zakázala.
„Niektorí diváci dokonca vyjadrili obavy, že cestovanie do regiónu by mohlo ohroziť ich životy,“ povedal S. Bhatt z China Trading Desk. „Postupom času sa juhovýchodná Ázia čoraz viac spája s nebezpečenstvom a kedysi obľúbená destinácia, teraz nadobudla negatívny význam.“