Oblasť Ázie a Tichomoria bez Japonska zaznamenala nárast hodnoty finančných aktív domácností o 31 percent na 37 biliónov dolárov. Z toho v Číne objem bohatstva vyskočil o 49 percent.

BCG do svojich údajov zahŕňa hotovosť, bankové vklady, akcie a ďalšie finančné aktíva vlastnené domácnosťami, uviedol spravodajský portál BBC News.

V západnej Európe sa hodnota súkromného finančného bohatstva zvýšila o 5,2 percenta na 37,9 bilióna dolárov, zatiaľ čo vo východnej časti kontinentu vrátane Slovenska a Česka narástla o 17,2 percenta na 2,7 bilióna dolárov. Severná Amerika zaznamenala nárast o 15,6 percenta na 50,3 bilióna dolárov.

„V takmer všetkých krajinách bol rast súkromného bohatstva podporovaný výrazným oživením akciových trhov, ktoré sa začalo v druhej polovici roka 2012,“ uvádza BCG. „Podnietila to relatívna ekonomická stabilita v Európe a USA a známky oživenia v niektorých európskych krajinách, ako je Írsko, Španielsko a Portugalsko.“

Hodnota bohatstva držaného v akciách sa globálne zvýšila o 28 percent. K silnému rastu však tiež významne prispela vysoká miera úspor v Číne a Indii.

BCG predpokladá, že do konca roka 2018 budú domácnosti v Ázii disponovať aktívami v hodnote cez 60 biliónov dolárov, a budú tak mať našetrené viac než domácnosti v Severnej Amerike. Už tento rok by sa Ázia mala stať druhou najbohatšou oblasťou sveta namiesto západnej Európy.

Vzostup bohatstva v Číne dokazuje tiež nárast počtu tamojších domácností s finančným majetkom v hodnote viac ako milión dolárov. Na konci minulého roka vzrástol počet milionárskych domácností v Číne na 2,4 milióna z 1,5 milióna o rok skôr. Celkovo sa počet milionárskych domácností vo svete zvýšil o 20 percent na 16,3 milióna.