Číňania, ktorí boli odrezaní tri roky od zvyšku sveta pre prísne koronavírusové opatrenia, zaplavili pred očakávaným januárovým otvorením hraníc internetové stránky cestovných kancelárií.
Stalo sa tak napriek tomu, že množstvo ľudí nakazených covidom v krajine podľa neoficiálnych správ rýchlo rastie, uviedla dnes agentúra Reuters.
Lekári hlásia preplnené nemocnice
Čína donedávna uplatňovala politiku nulového covidu a vyhlasovala rozsiahle uzávery hneď pri výskyte prvých prípadov nákazy. Prísne opatrenia vyvolali minulý mesiac protesty, pri ktorých zazneli aj výzvy na rezignáciu prezidenta Si Ťin-Pchinga. Peking následne začal obmedzenia rušiť.
Uvoľnenie opatrení vyvolalo podľa svedkov rýchle šírenie covidu-19 v krajine. Lekári podľa Reuters hovoria o preplnených nemocniciach, v ktorých je päť- až šesťkrát viac pacientov ako zvyčajne. Prevažne ide o starších ľudí. Medzinárodní zdravotnícki experti odhadujú, že denné prírastky nakazených sa v krajine s 1,4 miliardami obyvateľov pohybujú okolo milióna prípadov.
Oficiálne čísla nie sú známe. Čínske úrady najprv uviedli, že nebudú zverejňovať počty ľudí, ktorí sa infikovali koronavírusom, ale nemajú príznaky. Potom oznámili, že denné štatistiky nákaz nebudú zverejňovať vôbec, pretože po ukončení plošného testovania občanov ich nemožno spoľahlivo určiť. Podľa dnešného oznámenia Peking bude prírastky nakazených publikovať raz za mesiac. Mŕtvy pribudol za posledných sedem dní podľa oficiálnych štatistík iba jeden.
V pondelok Čína oznámila, že od 8. januára prestane vyžadovať, aby sa ľudia prichádzajúci do krajiny podrobili karanténe. Bude im stačiť negatívny PCR test na covid-19. Doteraz museli cestujúci po prekročení čínskych hraníc stráviť najmenej päť dní v prísnej izolácii a pod dohľadom na hotelovej izbe a následne tri dni v domácej karanténe. Svojho času bola karanténa stanovená dokonca na 21 dní.
Rezervácie zahraničných letov stúpli o 250 percent
Podľa agentúry Reuters v súčasnosti neexistujú pre Číňanov žiadne obmedzenia, ak chcú cestovať do zahraničia, vďaka novému pravidlu sa ale výrazne uľahčí ich návrat domov.
Veľká čínska online cestovná agentúra Ctrip uviedla, že do pol hodiny po vydaní správy o chystanom otvorení hraníc vzrástlo vyhľadávanie populárnych destinácií desaťnásobne. Najväčší záujem bol o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Južnú Kóreu. Dáta serveru Trip.com ukázali, že rezervácie zahraničných letov stúpli za deň o viac ako 250 percent.
Japonský premiér Fumio Kišida ale už dnes oznámil, že jeho krajina bude pre cestujúcich z pevninskej Číny vyžadovať negatívny test na covid. Japonská vláda tiež nedovolí leteckým spoločnostiam výrazne navýšiť počet letov z Číny, dodal.
Akútny nedostatok lekárov
Čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že od 8. januára nebude covid považovaný za infekčnú chorobu kategórie A. Nakazení tak nebudú musieť byť zatváraní do izolácie a ich kontakty do karantény.
Situácia na čínskom území ale nie je podľa výpovedí občanov vôbec ľahká.
Lekári a zdravotné sestry sú vyzvaní, aby chodili do práce aj chorí, pretože ich je akútny nedostatok. V niektorých vidieckych častiach Číny boli na pomoc povolaní lekári na dôchodku, uviedli štátne médiá. Niektoré mestá majú problémy so zásobovaním liekmi proti horúčke.
„V niektorých lokalitách je veľký tlak na jednotky intenzívnej starostlivosti a pohotovostné oddelenia nemocníc," vyhlásila predstaviteľka Národnej zdravotníckej komisie Ťiao Ja-chuej.