Posledných pár dní sa čínska vláda snaží rýchlo utíšiť verejné nepokoje v krajine. Tisíce ľudí sa rozhodli bojkotovať splácanie hypoték na nedostavané domy či byty a ich počet stále rastie.

V piatok Čína evidovala protesty až na 319 rôznych miestach. Administratíva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga tlačí na miestne vlády a finančné inštitúcie, aby situáciu vyriešili a našli spôsob, ako dokončiť nedostavané projekty, do ktorých bežní občania naliali všetky svoje životné úspory, píše agentúra Bloomberg.

Čínski komunisti sú skúsení

Komunistická strana Číny má s potláčaním spoločenských nepokojov bohaté skúsenosti. Pandémia koronavírusu strane ešte viac pomohla vycibriť tieto jej schopnosti.

Priebeh a rozsah nedávnych úverových bojkotov však pre Čínu nie sú typické, pretože protesty sa v krajine zvyknú sústreďovať iba do určitých miest či obvodov.

Zdá sa, že Si je ochotný spraviť veľké ústupky a zmierniť trápenie bežných ľudí, ktorí sa stali obeťami krízy. Regulačné úrady zvažujú dočasné pozastavenie platieb za hypotéky vzťahujúce sa na pozastavené projekty bez plynutia ďalších pokút. Krok by mal byť súčasťou rozsiahlejšej snahy o stabilizáciu trhu, informovala v pondelok agentúra.

Vláde to nesmie prerásť cez hlavu

Udelenie úľavy protestujúcim, najmä prostredníctvom hypotekárnych prázdnin, je riskantnou stratégiou, ktorá by mohla podnietiť podobné protesty v iných oblastiach či zvýšiť počet bojkotujúcich občanov.

Hnev verejnosti sa zatiaľ upiera na developerov, pretože sa im nepodarilo dokončiť a odovzdať byty, za ktoré už ľudia zaplatili. Do nepriazne sa dostali aj banky, ktoré tieto úvery nezabezpečili.

Protesty sa môžu rozšíriť

Tento typ protestu predstavuje pre vládu menšiu hrozbu než tie, ktoré sú na ňu priamo cielené. Lídri majú v tomto prípade viac času a priestoru na to, aby našli riešenia, vyvinuli tlak na miestnych činiteľov či upravili politiky.

Hrozí však, že sa protesty rozšíria aj do iných oblastí hospodárstva. Búriť sa môžu začať napríklad nezamestnaní či ľudia, ktorým zavreli obchody alebo sa sú nespokojní s koronavírusovou politikou krajiny.

Ak by k tomu došlo, tak bude mať centrálna vláda oveľa väčší problém poradiť si s touto novovzniknutou situáciou, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

JB 75 Colombo - Protivládni demonštranti so srílanskými zástavami sa zhromažďujú pred prezidentskou rezidenciou počas protestu v Colombe 9. júla 2022. Srílanský prezident Gotábaja Rádžapakše bol v sobotu prinútený k úteku zo svojej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo po tom, čo tam vtrhli demonštranti požadujúci jeho odstúpenie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
FOTO TASR/AP

Protesters, many carrying Sri Lankan flags, gather outside the presidents office in Colombo, Sri Lanka, Satu
Neprehliadnite

Čína ponúkla Srí Lanke pomocnú ruku, kritici to považujú za dlhovú pascu