Online predaj japonskej kozmetiky v Číne zasiahol vážny úder po tom, čo zákazníci začali bojkotovať kozmetické značky v nadväznosti na rozhodnutie Japonska vypustiť rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Financial Times informuje, že nakupujúci na platformách sociálnych médií vrátane Weibo a Red začali v júni tohto roku zostavovať zoznamy produktov, o ktorých sa domnievajú, že by mohli byť kontaminované rádioaktívnymi materiálmi. A to napriek bezpečnostnej kontrole Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá dospela k záveru, že uvoľnenie nebezpečných látok by predstavovalo „zanedbateľné rádiologické riziko“.

Incident sa zmenil na vážnu diplomatickú prestrelku medzi Tokiom a Pekingom. Medzi najviac postihnuté patrí japonský gigant Shiseido, ktorý do svojho portfólia značiek radí výrobky starostlivosti o pleť Drunk Elephant a mejkapy Nars. Podľa čínskych dátových skupín Feigua a Moojing zaznamenal septembrový online predaj Shiseido v Číne medzimesačný pokles o 32 percent v porovnaní so sedempercentným poklesom za posledných šesť mesiacov.

Čína je najväčším trhom pre Shiseido a počas prvého polroka vykrývala 26 percent príjmov firmy. Obavy z bojkotu spôsobili, že cena akcií od začiatku júna klesla o 20 percent. Firma sa vyjadrila, že bude pokračovať v monitorovaní situácie a podnikne „primerané opatrenia“. Spoločnosť Shiseido možno natrvalo stratila spotrebiteľov, ktorí verili, že jej produkty boli kontaminované, povedala Melinda Hu, analytička spoločnosti Bernstein.

Spoločnosť Kosé zaznamenala podľa firiem Feigua a Moojing pokles online predaja v Číne v septembri o 59 percent. Postihnuté boli aj západné spoločnosti, ktoré vyrábajú určité produkty v Japonsku. Napríklad prestížna značka krásy SK-II spoločnosti Procter & Gamble patrí medzi značky, na ktoré sa bojkot najviac zameriava.

Čína pozastavila všetky dovozy kozmetických produktov z Japonska, odkedy Tokio koncom augusta začalo vypúšťať kontaminovanú vodu. Došlo k tomu 12 rokov po ničivom zemetrasení a cunami, ktoré spôsobili roztavenie jadrových reaktorov v elektrárni Fukušima na východnom pobreží Japonska. Vodu upravili pomocou prepracovaného filtračného systému na odstránenie väčšiny rádioaktívneho materiálu okrem trícia. Žiarenie môže byť zdraviu škodlivé, ale Japonsko tvrdí, že znečistená voda obsahuje len zlomok toho, čo stanovujú štandardy Svetovej zdravotníckej organizácie pre pitnú vodu.

Ďalšie dôležité správy

KK17 Fukušima - Na leteckej snímke pohľad na nádrže s upravenou rádioaktívnou odpadovou vodou v jadrovej elektrárni Fukušima Daiči v prefektúre Fukušima na severe Japonska 24. augusta 2023. Japonsko začalo vo štvrtok o 13.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Uviedla to spoločnosť spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO). FOTO TASR/AP
This aerial view shows the t
Neprehliadnite

Japonsko začalo druhú fázu vypúšťania upravenej odpadovej vody z Fukušimy