Čína zvažuje zákaz vývozov, ktorý by jej pomohol udržať si dominantné postavenie v oblasti solárnej výroby, keďže krajiny od Spojených štátov po Indiu sa snažia posilniť svoje priemysly, píše agentúra Bloomberg.
Čínske ministerstvo obchodu a ministerstvo pre vedu a technológiu sa pomocou verejných konzultácií snažia získať názor na to, či by mali zaradiť niektoré výrobné metódy kľúčové pre výrobu solárnych plátov na svoj zoznam technológií, na ktoré platí zákaz vývozov. Pláty sú ultratenké silikónové štvorce tvoriace solárny panel a Čína zodpovedá až za 97 percent celosvetovej produkcie.
Krok zdôrazňuje rastúci strategický význam, ktorý vlády pripisujú solárnej výrobe, keďže táto technológia je v súčasnosti najväčším zdrojom novej energie na svete. Krajiny od Spojených štátov po Indiu sa snažia rozvinúť domáce dodávateľské reťazce s cieľom znížiť výhodu Číny.
„Peking a trhových lídrov v oblasti čínskeho solárneho priemyslu nepochybne znepokojuje snaha Spojených štátov, EÚ a Indie o rozvoj domácich priemyslov v oblasti solárnej výroby, takže tieto nedávne kontroly vývozu technológií môžu pokojne byť reakciou,“ povedal analytik Cosimo Ries zo start-upu Trivium China.
Peking by chcel spomaliť rýchlosť, akou dokážu jeho konkurenti rozvíjať svoje dodávateľské reťazce, dodáva Ries.
V otázke zákazu vývozov ešte nepadlo žiadne rozhodnutie, pretože celá vec je zatiaľ iba predmetom verejných konzultácií. Bloomberg však podotýka, že myšlienka prišla iba pár mesiacov po tom, čo Spojené štáty schválili zákon o znižovaní inflácie, ktorý obsahuje dotácie v oblasti čistých technológií.