Čína zavádza nové pravidlá, ktoré jej umožnia chrániť vlastné firmy pred zahraničnými zákonmi, ktorých aplikáciu vláda v Pekingu považuje za neoprávnenú. To sa týka aj mnohých amerických sankcií, ktoré vyhlásila vláda prezidenta Donalda Trumpa. Zmeny, ktoré Peking oznámil cez víkend, čínskym súdom napríklad umožnia trestať aj firmy, ktoré sankcie neodmietnu. Informuje o tom BBC.
Trump sa do posledných dní v úrade prezidenta zameriava na čínske firmy, o ktorých je presvedčený, že predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť Spojených štátov. K prijatým opatreniam sa radia aj dodávky dielov firmám, ktoré sú v USA na čiernej listine, čo je napríklad aj čínsky telekomunikačný obor Huawei Technologies.
USA uvalili sankcie na viac ako 100 čínskych a ruských firiem
Z akciovej burzy v New Yorku (NYSE) by dnes mali zmiznúť akcie troch čínskych telekomunikačných firiem, a to China Mobile, China Telecom a China Unicom. Aj toto je výsledok Trumpového príkazu, pretože všetky uvedené firmy podľa americkej vlády majú väzby na čínsku armádu. Vyradenie týchto akcií z NYSE prichádza po sérii opatrení, ktoré americká administratíva prijala v posledných mesiacoch aj proti ďalším čínskym firmám, ako je internetová platforma TikTok alebo výrobca mikročipov SMIC.
Trump minulý týždeň podpísal takisto exekutívny príkaz, ktorým zakázal transakcie s ôsmimi čínskymi aplikáciami, vrátane populárnej platobnej platformy Alipay alebo Wech Pay. Prezident tvrdí, že tieto a ďalšie technologické firmy zdieľajú dáta s čínskou komunistickou vládou, čo uvedené podniky ale odmietajú.
Čínske ministerstvo obchodu v sobotu uviedlo, že Peking zavádza nové pravidlá, ktoré majú „zmierniť neoprávnenou vonkajšiu aplikáciu" zahraničných zákonov.
Čína je najväčšia hrozba pre slobodu, tvrdí šéf tajných služieb USA
„Právnické osoby, na ktoré nepriaznivo doľahne aplikácia zahraničných zákonov, môžu pred súdom začať právne konanie a vyžadovať kompenzácie za spôsobené škody," upozornil riaditeľ východoázijského inštitútu pri univerzite v Singapure Bert Hofman. „Vláda môže prijať aj niektoré ďalšie protiopatrenia," dodal.
Opatrenia, o ktorých čínska vláda rozhodla cez víkend, majú okamžitú platnosť. Spojené štáty v nich priamo spomenuté nie sú, Čína si ale už dlho sťažuje na americkej sankcie a na reštrikcie vo vzájomnom obchode. Podľa expertov na medzinárodné právo nie je jasné, ako presne bude Čína novo prijaté pravidlá aplikovať.
„Jedna vec, ktorú zostáva objasniť, je to, či cieľom tých opatrení majú byť výslovne sankcie proti Číne, alebo sankcie namierené proti tretím krajinám, ako je Irán či Rusko, čo má neblahé dôsledky na čínske firmy," povedal BBC právnik Nicholas Turner z kancelárie Steptoe & Johnson v Hongkongu. „Firmy, ktoré sa v Číne výrazne angažujú, teraz možno budú musieť opatrne našľapovať," dodal.