Vyslanec Spojených štátov pre klímu John Kerry vyzval Čínu, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu a pomohla Washingtonu znovu rozbehnúť rozhovory o znížení emisií skleníkových plynov. „Čína predstavuje 30 percent všetkých emisií. Čínu potrebujeme,“ povedal v rozhovore pre The Guardian Kerry.

Vzťahy medzi spojenými štátmi a Čínou sa zhoršili v lete, keď predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová navštívila Taiwan, čo Peking pokladal za hrubú provokáciu, pretože Peking považuje Taiwan za súčasť čínskeho územia, a to aj napriek tomu, že tento ostrov má vlastnú nezávislú vládu.

Najväčší znečisťovatelia

Neschopnosť dvoch najväčších znečisťovateľov životného prostredia spolupracovať, predstavuje veľký problém pre celosvetové klimatické úsilie. „Podarí sa nám aj bez účasti Číny dostať tam, kam sa dostať chceme? Ja si myslím, že nie,“ povedal v rozhovore pre The Guardian Kerry, pričom zdôraznil, že vlády oboch krajín musia spolupracovať.

„Myslím, že Čína a Spojené štáty sú odsúdené na spoluprácu, aby sme dosiahli to, čo potrebujeme na víťazstvo v tejto bitke (o klímu). A som skutočne veľmi znepokojený, že došlo k prerušeniu (rozhovorov) v dôsledku udalosti, ktorá nemá s klímou nič spoločné, dodal bývalý americký minister zahraničných vecí.

Vyvíjalo sa to sľubne

Ochladnutie vzťahov medzi Čínou a Spojenými štátmi by teoreticky nemuselo mať nepriaznivý vplyv na rozhovory o klimatickej kríze, ktoré by mali prebiehať oddelene od rozhovorov o ostatným geopolitických problémov. Kerry však upozorňuje na to, že Peking prerušil rokovania s Washingtonom o všetkých otázkach vrátane klimatickej krízy. Niektorí čínski vládni činitelia presadzujú podľa Kerryho „vlčiu diplomaciu“, v rámci ktorej „ku klíme pristupujú ako ku všetkým ostatným otázkam“.

K rozporom medzi Čínou a Spojenými štátmi došlo práve v čase, keď sa spolupráca medzi oboma krajinami začínala vyvíjať sľubnejšie ako kedykoľvek predtým. Vlani v novembri počas klimatického summitu Cop26, ktorý sa konal v škótskom Glasgowe, Peking a Washington ohromili pozorovateľov, keď nečakane oznámili, že uzavreli dvojstrannú dohodu o spolupráci na vývoji zelených technológií a iných prostriedkov na zníženie množstva skleníkových plynov v ovzduší.

Ďalšie dôležité správy

Si Ťin-pching: Konflikt medzi krajinami nie je v záujme žiadnej zo strán
Neprehliadnite

Peking má ambíciu ekonomicky prekonať Spojené štáty. Skôr ako v roku 2060 sa to však nestane