Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes na regionálnej konferencii vyjadril silnú podporu Afganistanu. Sľúbil, že Peking bude podporovať „mierový a stabilný rozvoj" tejto ázijskej krajiny, ktorú po minuloročnom odchode západných síl a kolapsu vlády teraz ovláda islamistické hnutie Taliban. Informovala o tom agentúra AP. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na stretnutí uviedol, že prítomnosť Spojených štátov a NATO v krajinách hraničiacich s Afganistanom je neprijateľná. Lavrov podľa agentúry Interfax tiež oznámil, že Rusko akreditovalo prvého diplomata vlády Talibanu. Tú Moskva doteraz neuznala.
Si prisľúbil čínsku podporu Kábulu v posolstve na schôdzke zástupcov Afganistanu, Číny, Ruska, Pakistanu, Iránu, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu v historickom meste Tchun-si vo východočínskej provincii An-chuej. Organizovanie konferencie podľa AP vyjadruje snahu Pekingu hrať v Afganistane vedúcu úlohu po stiahnutí amerických a spojeneckých vojsk v auguste minulého roka.
Afganci sa usilujú o „mierový, stabilný, rozvinutý a prosperujúci Afganistan", ktorý "slúži spoločným záujmom krajín regiónu i medzinárodnému spoločenstvu", tvrdí čínsky vodca. Peking podľa neho po celý čas rešpektuje zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Afganistanu a je odhodlaný podporovať jeho rozvoj. Bližšie podrobnosti Si neuviedol, AP však pripomína, že Čína už do Afganistanu posiela humanitárnu pomoc a chcela by tam otvoriť medenú baňu.
Vlani koncom júla – mesiac pred nástupom Talibanu k moci – prijal čínsky minister zahraničia Wang I vysokopostavených predstaviteľov tohto radikálneho islamistického hnutia.
Taliban vtedy označil za „kľúčovú" silu dôležitú pre mier a obnovu Afganistanu. Pri tejto a ďalších príležitostiach Číňania naliehali na Taliban, aby dal záruky, že v Afganistane nenájdu útočisko ľudia z čínskej turkickej moslimskej menšiny Ujgurov, ktorí sa podľa Pekingu usilujú o zvrhnutie čínskej vlády vo svojom domovskom regióne Sin-ťiangu. Wang minulý týždeň nečakane navštívil Kábul.
Čína podobne ako iné krajiny vládu Talibanu doteraz neuznala, zároveň ale nových vládcov Afganistanu otvorene nekritizovala a ponechala otvorené aj svoje veľvyslanectvo v Kábule.
Šéf ruskej diplomacie Lavrov, ktorý bol na konferencii taktiež prítomný, podľa agentúry TASS uviedol, že Rusko nesúhlasí s možným rozmiestnením vojenskej infraštruktúry USA a NATO v stredoázijských krajinách susediacich s Afganistanom.
Vyjadril tiež obavy z plánov teroristickej organizácie Islamský štát na destabilizáciu Strednej Ázie. V stredu sa Lavrov zišiel s čínskym ministrom zahraničia, dohodli sa na posilnení spolupráce oboch krajín „v súčasnej zložitej medzinárodnej situácii".
Lavrov tiež oznámil akreditáciu prvého diplomata novej afganskej vlády v Rusku. „Minulý mesiac pricestoval do Moskvy prvý afganský diplomat, vyslaný novým režimom. Na našom ministerstve dostal akreditáciu," povedal Lavrov podľa Interfaxu. „Nehľadiac na nedostatok manažérskych skúseností, finančné a ekonomické obmedzenia, politický a diplomatický nátlak USA a jeho spojencov sa novej vláde Afganistanu celkovo darí vysporiadať sa s udržaním štátu nad vodou," dodal na adresu Kábulu.
Rusko vládu Talibanu doteraz neuznalo, minister za „základnú prekážku" v tomto smere označil „nedostatočnú reprezentatívnosť" kabinetu. Nové orgány by podľa neho mali zastupovať nielen rôzne etnické skupiny, národnostné a náboženské menšiny, ale aj politické sily.
Interfax pripomenul, že teroristické hnutie Taliban je v Rusku zakázané. Vlani v októbri sa prezident Vladimir Putin zmienil, že Taliban by mohol byť vyškrtnutý zo zoznamu teroristických organizácií, ale dodal, že rozhodnúť o tom by sa malo na úrovni OSN.