Stály výbor Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (parlament) v sobotu prijal pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k zákonu, ktorý bude kriminalizovať úmyselné urážanie štátnej vlajky a znaku po tom, ako vlani protivládni demonštranti v Hongkongu zneuctili čínsku vlajku. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa tohto doplneného zákona, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára, budú tí, ktorí vlajku a znak úmyselne verejne spália, pokreslia, pošpinia alebo pošliapu, vyšetrovaní s cieľom vyvodiť voči nim trestnú zodpovednosť. Zákon tiež stanovuje, že štátna vlajka sa nesmie odhodiť, vyvesiť naopak ani použiť žiadnym spôsobom, ktorý by ju hanobil.
Čína rokuje s WHO o posúdení jej vakcín, či môžu byť núdzovo použité
Zákon sa bude vzťahovať aj na úrady v Hongkongu a Macau, ktoré zriaďuje ústredná vláda v Pekingu. Za zneuctenie čínskej vlajky boli vlani odsúdení v Hongkongu najmenej traja demonštranti.
Čína koncom júna uviedla pre územie Hongkongu do platnosti zákon o národnej bezpečnosti, ktorý vyvolal obavy medzi prodemokratickými aktivistami v meste a taktiež si vyslúžil kritiku od zahraničných vlád. Podľa kritikov táto zákonná norma obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala toto územie pod svoju správu. Bývalá britská kolónia sa vtedy stala autonómnym územím Číny na základe princípu „jedna krajina, dva systémy".