Čína sedí na šiestich biliónoch dolárov, z ktorých polovica je skrytá. Vyhlásil to americký ekonóm Brad Setser, čo podľa neho predstavuje nový druh rizika pre globálnu ekonomiku. Mnohé devízové rezervy krajiny sa neuvádzajú v oficiálnych knihách Čínskej ľudovej banky, upozorňuje bývalý predstaviteľ ministerstva financií v správe k newyorskej informačnej platforme The China Project. Namiesto toho sa medzi aktívami subjektov, ako sú štátni komerční veritelia a politické banky, objavuje to, čo možno nazvať „tieňovými rezervami“, povedal podľa Bloombergu B. Setser.
Zatiaľ čo oficiálne rezervy sa v posledných rokoch znížili, tá „skrytá“ sa pravdepodobne posunula na vyššiu úroveň a rovnako tak prebytok čínskeho exportu. „Nedostatočná transparentnosť Číny je pre svet problémom,“ upozornil ekonóm s tým, že čokoľvek, čo urobí, či už oficiálne, alebo utajene, „bude mať napokon obrovský vplyv na zvyšok sveta“.
Príkladom je čínska Nová hodvábna cesta, ktorá podľa bývalého obchodného poradcu administratívy amerického prezidenta Joea Bidena vznikla v snahe o diverzifikáciu po finančnej kríze. „Tento desaťročia trvajúci plán infraštruktúry bol v niektorých ohľadoch len vedľajším efektom rozhodnutia z roku 2009 nájsť nové spôsoby riadenia čínskych devíz,“ napísal. „Nuž, Čína je taká veľká ekonomika a taká nevyvážená, že všetky jej aktivity majú obrovský globálny dopad,“ priblížil.
B. Setser je teraz vedúcim pracovníkom think-tanku so sídlom v New Yorku s názvom Council on Foreign Relations. Upozorňuje, že rozsah čínskych skrytých rezerv „zdôrazňuje dôležitú skutočnosť, na ktorú sa často pri všetkých tých rečiach o problémoch čínskeho domáceho dlhu zabúda“. „Čína je v celosvetovom meradle stále veľkým veriteľom a váhu čínskej masívnej akumulácie devíz stále pociťuje celý svet,“ doplnil ešte ekonóm.
Umelá inteligencia už zhltla všetky dáta od ľudí, ďalej hrozia halucinácie, tvrdí Elon Musk
AI minulý rok vyčerpala ľudské poznatky, z ktorých sa učila