Najnovšia podrobná analýza satelitných máp, ktorú na stránke Space Review zverejnil bývalý analytik letectva Spojených štátov Brian Weeden, dospela k záveru, že išlo o skúšku zbrane. Predchádzajúce podozrenia boli živené najmä nezáujmom zo strany Číny o zverejnenie podrobných informácií o skúške. Oficiálne materiály neobsahovali žiadne fotografie.
"Ak to je pravda, znamenalo by to významný pokrok v čínskych aktivitách namierených proti satelitom," napísal v analýze B. Weeden, ktorý momentálne pôsobí ako technický konzultant Nadácie pre bezpečný svet. Ide o neziskovú organizáciu, ktorej pôsobnosť je zameraná na bezpečné a mierové využitie kozmického priestoru.
Raketa by mala byť schopná zasiahnuť objekty na obežnej dráhe Zeme až vo výške 36-tisíc kilometrov. Podľa analýzy, na ktorú upozornila agentúra Reuters, zatiaľ žiadna iná krajina netestovala takýto zbraňový systém, ktorý má potenciál zasiahnuť satelity v hlbokom vesmíre na stredne vysokej obežnej dráhe Zeme.
Rakety by tak mohli zneškodniť družice na geostacionárnej dráhe vo výške 36-tisíc kilometrov. V tejto výške trvá ich obeh 24 hodín, v dôsledku čoho sa družice stále nachádzajú nad rovnakým miestom rovníka. Tieto satelity sa používajú na telekomunikačné účely, navigáciu či pozorovania Zeme a vesmíru.
Analýza je postavená na zatiaľ nezverejnených satelitných fotografiách, ktoré zachytili mobilné odpaľovacie zariadenie v priestore raketovej základne Si-čchang. To sa na rozdiel od pevnej štartovacej rampy používa na odpaľovanie balistických rakiet. Do vesmíru údajne mala z neho mieriť jedna z nových striel Kuaizhou.
Podľa B. Weedena ide o jasný dôkaz, že Čína testuje už druhý zbraňový systém namierený proti satelitom. Prvý, ktorý americké agentúry označili ako SC-19, testovala komunistická krajina v januári 2007. Vtedy sa jej podarilo úspešne zostreliť vlastnú meteorologickú družicu, čo neskôr vláda aj priznala. Následkom bolo až tritisíc trosiek zničeného zariadenia a vlna kritika zo strany Západu.
Spojené štáty vykonali posledný test protidružicovej technológie v roku 1985. S končiacou sa studenou vojnou Washington tieto skúšky zastavil z obáv o nekontrolované pády zvyškov satelitov a ohrozenia civilistov, rovnako z obáv o poškodenie dôležitých zariadení na orbite Zeme.
B. Weeden opakovane vyzval americkú vládu, aby zverejnila viac informácií, ktoré má o čínskom zbraňovom programe. Podľa neho tým síce chráni svoje špionážne zdroje, no mohlo by sa jej to vypomstiť. Potrebný je podľa neho širší verejný dialóg o rozmáhajúcom sa testovaní antisatelitných zbraní po celom svete. Slabá alebo žiadna reakcia podľa neho vysiela krajinám, ktoré na podobných zariadeniach pracujú, signály, že sú tieto programy akceptovateľné.