India a Brazília odporujú Číne v jej snahe rýchlo rozšíriť skupinu rozvíjajúcich sa trhov BRICS. Krajiny vyjadrili námietky počas prípravných rokovaní súvisiacich s nadchádzajúcim summitom v juhoafrickom Johannesburgu, ktoré bude trvať od 22. do 24. augusta, píše agentúra Bloomberg.
Členovia BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – tu budú diskutovať o potenciálnom rozšírení skupiny o Indonéziu a Saudskú Arábiu. Čína počas prípravných stretnutí opakovane lobovala za rozšírenie, uviedli zdroje, ktoré pre dôvernosť informácií žiadali zostať v anonymite.
O členstvo v BRICS sa usiluje mnoho krajín, čo prehlbuje obavy Západu, že skupina sa snaží stať protiváhou k Washingtonu a Európskej únii.
Samit lídrov
Brazília si obavy Západu uvedomuje, a aj preto sa snaží rozšíreniu zabrániť. India zas túži po zavedení prísnych pravidiel, ktoré by určovali, ako a kedy by sa iné krajiny mohli k skupine priblížiť aj bez formálneho rozšírenia. Akékoľvek rozhodnutie si ale bude vyžadovať konsenzus všetkých piatich členov.
India a Brazília chcú na samite diskutovať o možnosti prizvania ďalších krajín so štatútom pozorovateľa, uviedli zdroje. Južná Afrika je ochotná diskutovať o rôznych možnostiach členstva, aby tejto myšlienke vyhovela. Proti rozšíreniu ako takému ale nie je.
Rusko k rozširovaniu BRICS nezaujalo pevné stanovisko, povedal Fjodor Lukyanov, šéf Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, ktorá radí Kremľu.
„Lídri krajín BRICS na minuloročnom stretnutí schválili rozšírenie členstva, pridanie nových členov je politickým konsenzom piatich krajín BRICS,“ uviedlo na margo nezhôd čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Cieľom samitu je dokázať, že skupina predstavuje vážnu politickú a hospodársku silu. Krajiny BRICS spolu rokovali už aj o potenciálnom zavedení spoločnej meny, no výrazný pokrok v tejto oblasti zrejme nenastane.
Problematický člen
Lídrov krajín BRICS od samitu neodradilo ani zvýšené napätie medzi Washingtonom a Pekingom. Južná Afrika nedávno vyjadrila obavy z účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten sa na ňom zúčastní virtuálne, aby Južná Afrika nemala problém s medzinárodným zatykačom, ktorý naňho vydal Medzinárodný trestný súd.
Členovia BRICS sa odmietli pridať ku krajinám G7 a uvaliť na Rusko sankcie či ho obviniť zo spustenia invázie na Ukrajinu. Nová rozvojová banka, ktorú krajiny BRICS založili, však zmrazila ruské projekty a znemožnila Moskve prístup k dolárom cez zdieľaný devízový systém.