Rozloha ľadovej pokrývky v Severnom ľadovom oceáne klesla k polovici augusta na 4,93 milióna štvorcových kilometrov. Ak bude topenie ľadu pokračovať rovnakým tempom aj v nasledujúcich piatich týždňoch, rozsah topenia prekoná historický rekord z roku 2007. S odvolaním sa na údaje amerického Národného centra údajov o snehu a ľade to uviedla agentúra Bloomberg.
Ľad v oceáne má najmenšiu rozlohu v septembri, kedy sa topenie zastaví a voda začne opäť mrznúť. Problémom ale je, že s postupujúcim topením je čoraz menšia časť slnečného žiarenia odrazená bielym ľadom a slnečné lúče končia v tmavších vodách oceánu, ktoré sa tak ešte viac zohrievajú. Proces topenia tak má tendenciu sa samovoľne zrýchľovať. Za posledné roky je rozsah roztopených plôch v priemere približne o tretinu väčší ako bolo bežné začiatkom deväťdesiatych rokov. V najbližších rokoch by tak v letných mesiacoch mohli byť prístupné rozsiahle oblasti Severného ľadového oceánu a do roku 2030 by mohol byt v letných mesiacoch úplne bez ľadových krýh.
Globálne otepľovanie pravdepodobne v priebehu niekoľkých rokov otvorí nielen nové obchodné cesty, ale aj nové oblasti pre ťažbu nerastných surovín, najmä ropy a plynu. „Krajiny, ktoré doteraz oddeľovala stena ľadu, teraz po prvýkrát stoja zoči voči a krajiny ako Čína sa prešmyknú tiež,“ povedala pre Bloomberg analytička mimovládnej organizácie Chatham House Cleo Paskalová.
Číňania čas nestrácajú, ľadoborec Süe-lung (Ľadový drak) podľa agentúry Reuters preplával trasu popri severnom pobreží Ruska ako vôbec prvá čínska loď. Do Číny sa vráti trasou bližšou k Severnému pólu.
„Záujem Číny je mixom biznisu, vedy a geopolitiky,“ citovala agentúra Reuters riaditeľa Nórskeho polárneho inštitútu Jana Gunnara Winthera. Čína sa severným oblastiam venuje aj kvôli tomu, že výskum zmien klímy umožní lepšie predpovedať vývoj počasia a teda aj dopad na poľnohospodárstvo. Krajina už požiadala o pozorovateľské kreslo pri zoskupení štátov, ktoré na základe dohody z 90. rokov minulého storočia oblasť spravujú.
Otvorené severné vody budú zaujímavé aj pre energetické firmy ako Royal Dutch Shell a Cairn Energy, ktoré už nakupujú licencie na prieskum ložísk pri pobreží Grónska.
Zdroj: SITA / AP
Čínsky ľadoborec Ľadový drak
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP