Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa pritom kritizovala WTO, že nie je schopná riešiť problémy, ktoré predstavuje Čína. To naznačuje, že sťažnosť Pekingu by mohla mať len malý vplyv na Washington.

Môže však pomôcť Číne získať podporu ostatných vlád, ktoré pre zmenu kritizovali D. Trumpa za jeho obchodnú politiku.

Postup Číny je nezvyčajne rýchly. Svoju sťažnosť totiž podala ani nie týždeň po tom, ako americký obchodný zástupca navrhol 10-percentné clá na ďalší čínsky tovar v celkovej hodnote 200 miliárd dolárov, ktoré by však nemali nenadobudnúť platnosť skôr ako v septembri.

Čína sa snaží získať podporu v boji s USA, aj keď zatiaľ márne, od Európy, Južnej Kórey a ďalších vlád. Pondelkový krok podľa Pekingu „naznačuje, že oceňuje úlohu pravidiel WTO“.

Washington už pritom zaviedol 25-percentné colné sadzby na čínsky tovar vo hodnote 34 miliárd dolárov v reakcii na sťažnosti amerických firiem, podľa ktorých im Peking kradne alebo ich núti, aby mu odovzdali svoje technológie.

Čína reagovala odvetnými clami v rovnakej výške na americký dovoz. Ekonómovia a podniky naznačili, že v prípade ďalších ciel sa Peking môže pokúsiť narušiť operácie amerických spoločností, najmä v odvetví služieb, v ktorom Spojené štáty vykazujú prebytok.

Čínski predstavitelia sa medzitým pokúsili apelovať na americké firmy. Chceli by ich získať za spojencov.