Čoraz prísnejšie obmedzenia Číny týkajúce sa vývozu bezpilotných lietadiel môžu mať vplyv na dostupnosť týchto zariadení a ich komponentov pre ukrajinskú armádu. Informuje o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na názory ľudí, ktorí pomáhajú ukrajinskej armáde nakupovať bezpilotné lietadlá v zahraničí.

Ukrajinskí vojaci vo veľkej miere využívajú menšie bezpilotné lietadlá, ktoré nie sú vyrobené špeciálne na vojenské účely a ktoré sa predávajú na voľnom trhu. Podľa londýnskeho analytického strediska Royal United Services Institute ukrajinská armáda každý mesiac stratí v boji až 10-tisíc takýchto dronov. Okrem toho Ukrajinci používajú aj bezpilotné lietadlá určené na vojenské účely, napríklad systémy od tureckej spoločnosti Baykar.

Čína sprísňuje podmienky vývozu

Vzhľadom na vysoké straty potrebuje ukrajinská armáda mnoho nových zariadení. Pri nákupe bezpilotných lietadiel pomáhajú armáde aj dobrovoľnícke organizácie, ktoré si zaobstarávajú vybavenie mimo Ukrajiny. Organizácie sa obávajú možného nedostatku komerčných bezpilotných lietadiel a ich komponentov, keďže Čína zavádza čoraz prísnejšie obmedzenia na ich vývoz. Patrí k nim aj čínska spoločnosť DJI, ktorá je jedným z popredných svetových výrobcov týchto strojov a model Mavics ukrajinskí vojaci vo veľkej miere používajú.

Čína postupne sprísňuje podmienky vývozu. Najnovšie nariadenie vstúpilo do platnosti v septembri a vyžaduje od výrobcov vývoznú licenciu na drony s hmotnosťou nad štyri kilogramy a s väčším doletom. Čínske orgány v súčasnosti požadujú licenciu aj na niektoré komponenty. Okrem toho spoločnosť DJI zakázala predaj svojich výrobkov do Ruska alebo na Ukrajinu.

„Následky sú citeľné. Licencie obmedzili prístup Ukrajiny k súčiastkam,“ povedal pre BBC skúsený ukrajinský pilot dronu. Na európskom trhu je od minulého roka nižšia dostupnosť čínskych dronov. „A je nepravdepodobné, že ide o náhodu,“ hovorí Ljuba Šypovičová, ktorej organizácia Dignitas nakupuje drony pre ukrajinskú armádu. Dodáva, že sa snaží vykúpiť zvyšné zásoby v Európe.

Rusko má tiež problém s dodávkami

Čínske obmedzenia ovplyvňujú aj Rusko. „Obmedzenia, ktoré čínske úrady uvalili na vývoz bezpilotných lietadiel, vážne komplikujú ich dodávky do Ruska a vedú k nedostatku niektorých komponentov, napríklad termokamier,“ uviedol ruský denník Kommersant. Podmienky vývozu sprísnili aj niektoré krajiny strednej Ázie.

Ukrajina a ľudia, ktorí ju podporujú, preto začínajú hľadať alternatívy k čínskym dronom. Podľa jedného z dobrovoľníkov Anatolija Polkovnikova sa na Ukrajine zakladá nová spoločnosť, ktorá začne vyrábať motory pre bezpilotné lietadlá. „Myslím si, že z dlhodobého hľadiska to podporí výrobu na Ukrajine,“ povedal pre BBC News.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Ukrajinci otvorili v Košiciach závod na výrobu dronov. Dokážu lietať celý deň a odolávajú Rusom