Čína sa snaží získať prístup k nemeckým technológiám cez licencie, keďže regulácia investícií do kritickej infraštruktúry v Nemecku jej sťažuje akvizície v tomto sektore. Uviedli to noviny Handelsblatt s odvolaním sa na štúdiu ekonomického inštitútu IW.
IW zistil, že príjmy Nemecka z licencií v Číne sa v roku 2022 viac ako strojnásobili v porovnaní s rokom 2014 a oproti roku 2020 bol nárast približne polovičný.
„To je jasná prvá indícia, že čínske spoločnosti hľadajú nový spôsob, ako získať prístup k nemeckým technológiám," povedal Jürgen Matthes, vedúci oddelenia výskumu globálnych a regionálnych trhov IW. Technické licencie sú jedným zo spôsobov, ako sa Čína môže pokúsiť dostať k technológiám cez „zadné dvierka", skonštatoval.
Nemecká vláda presadzuje voči Číne politiku „znižovania rizika" a prílišnej jednostrannej závislosti, aby sa vyhla podobným problémom ako pri zastavení dodávok plynu z Ruska po vypuknutí vojny na Ukrajine. No zároveň uznáva dôležitosť vzťahov s druhou najväčšou svetovou ekonomikou.
Informačné technológie a telekomunikácie pritom považuje Nemecko za súčasť kritickej infraštruktúry a obzvlášť citlivé oblasti. Vláda v súčasnosti plánuje prísnejšie pravidlá na ochranu tejto kritickej infraštruktúry pred cudzím vplyvom.