Čína požičala Afrike obrovské sumy peňazí a teraz čelí dileme, či sa jej ich podarí získať spať a zároveň si zachovať imidž priateľa, ktorý pomáha rozvojovým krajinám, píše Bloomberg.
Zahraničný dlh Afriky sa medzi rokmi 2000 a 2020 späťnásobil a dosiahol výšku 696 miliárd dolárov. Z novej správy londýnskeho think-tanku Chatham House vyplynulo, že až 12 percent týchto prostriedkov poskytla Čína.
Spojené štáty a iné západné krajiny kritizovali čínske pôžičky s tým, že sa im zdali neprehľadné a ich cieľom bolo podľa nich zmocniť sa afrických aktív poskytnutých ako zábezpeky. Podľa analytikov z think-tanku to však tak nie je.
Z ich pohľadu majú k sofistikovanej stratégii vyvlastnenia afrických aktív ďaleko. Rozsiahlymi pôžičkami si Čína možno sama vytvorila dlhovú pascu lemovanú neoblomnými a čoraz asertívnejšími africkými partnermi, vysvetľujú analytici.
Čína je veľkým veriteľom Zambie, ktorá nie je schopná svoj dlh splácať, no peniaze požičala aj iným africkým krajinám, ktorým robí splácanie dlhových povinností problém. Patria sem Angola, Etiópia, Keňa či Konžská republika.
Ekonomický vplyv pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu podkopal schopnosť mnohých afrických krajín splácať zahraničné dlhy.
Kontinent mieri do krízy splácania, keďže podľa kritérií Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF) až 22 z 54 afrických štátov hrozí takzvaná dlhová tieseň.
Čínske inštitúcie začali posledných pár rokov znižovať výšku afrických úverov, keďže im neschopnosť kontinentu splácať dlhy robí starosti.
Počas svojho vrcholu v roku 2016 dosahovali pôžičky výšku 28,4 miliardy dolárov, no v roku 2020 klesli na 1,9 miliardy dolárov.
Imidž Číny ako predátora, ktorý sa snaží vyvlastniť ekonomické aktíva Afriky, v mnohých prípadoch neobstojí, tvrdia analytici.
Existujú však náznaky, že Čína požičala Džibutsku peniaze s cieľom zaistiť si tu politický vplyv.
Čína sa pôvodne snažila problémy so splácaním dlhov riešiť na bilaterálnej úrovni, no čoraz viac sa zúčastňuje viacstranných rokovaní. Jej najlepšou šancou, ako svoje peniaze získať späť, je v nich pokračovať, uzatvára Chatham House.