Čína v rámci svojho boja proti finančným rizikám a špekulantom zasiahne proti ťažbe bitcoinov a obchodovaniu s nimi. Oznámil to v piatok štátny Výbor pre finančnú stabilitu a rozvoj, ktorému predsedá vicepremiér Liou Che. Oznámenie prichádza len niekoľko dní potom, čo Čína zakázala finančným inštitúciám a platobným spoločnostiam poskytovať služby spojené s kryptomenami a znamená výraznú eskalácii zásahov proti kryptomenám, upozornila agentúra Reuters. Bitcoin reagoval na správu poklesom až o desať percent.

Bitcoin, najobľúbenejšia a najrozšírenejšia kryptomena na svete, klesla na 36 471 USD, keď sa takmer celý deň držala okolo úrovne 40 000 USD. Bitcoin je teraz zhruba 25 percent nad svojím stredajším minimom, kam sa prepadol po predchádzajúcom oznámení Číny. Zo svojho rekordu, na ktorý stúpol v polovici apríla, však stráca 42 percenta. Tento týždeň oslabil o 24 percent.

bitcoin
Neprehliadnite

Investori prišli o miliardy. Kolaps bitcoinu a kryptomien bude mať následky

Liou je najvyššie postaveným predstaviteľom Číny, ktorý verejne nariadil zásah proti bitcoinom. Je to tiež prvýkrát, čo sa vláda zamerala výslovne na ťažbu kryptomien.

„Je ťažké z toho vyčítať skutočný dopad potenciálnych akcií Číny, pretože tieto vyhlásenia sa tvoria bez konkrétnych údajov,“ povedal prezident otvorenej platformy pre finančné aplikácie Ava Labs John Wu. Vyhlásenie podľa neho ale ukazuje, že ťažba bitcoinov bude v Číne závislá na vôli vlády.

Podľa vládneho návrhu, ktorý má byť predstavený v tomto roku, tiež kryptomenové burzy fungujúce v Hongkongu budú musieť mať licenciu od miestneho regulátora trhu a bude im povolené poskytovať služby len profesionálnym investorom.

Čínska štátna televízia CCTV v piatok v komentári na svojich internetových stránkach varovala pred systémovými rizikami obchodov s kryptomenami. Podľa tohto komentára už bitcoin nie je investičným nástrojom určeným na to, aby sa investor vyhol rizikám. Je skôr špekulatívnym nástrojom. CCTV tiež upozornila, že kryptomeny sú mierne regulované aktívum, často sa používajú pri obchodovaní na čiernom trhu, pre pranie špinavých peňazí, pašovanie zbraní, pri hazardných hrách a obchodovanie s drogami.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin v ohrození. Kryptomeny sú pod tlakom špekulácií, regulátorov aj centrálnych bánk

Konkurenčná kryptomena ethereum klesla o 13 percent na 2 420 USD. Z rekordného maxima, na ktorom bola pred deviatimi dňami, už stráca 45 percent.

„Aj keď určitá miera regulácie kryptomien je nevyhnutná, tieto príliš reštriktívne politiky budú mať za následok potlačenú príležitosť a únik odvetvia z Ázie," uviedol partner spoločnosti Kenetic Capital Jehan Chu.

Ťažba kryptomien je pritom v Číne veľký obchod. Podľa niektorých odhadov sa Čína na globálnej ťažbe kryptomien podieľa až 70 percentami.