Západ považuje Čínu a Rusko za menšiu hrozbu než v roku 2023, keďže verejnosť začínajú čoraz viac trápiť netradičné riziká, akými sú masová migrácia a radikálny islam. Podľa portálu CNBC to vyplynulo z prieskumu, ktorý je súčasťou Mníchovského bezpečnostného indexu pre rok 2024.
Polepšili si
Zatiaľ čo verejnosť Rusko v roku 2023 považovala za hlavnú hrozbu pre krajiny G7, väčšina pociťovaných obáv odvtedy vybledla. Iba občania z Veľkej Británie a Japonska tento rok stále považujú Moskvu za hlavné riziko, zatiaľ čo Nemecko a Taliansko zaznamenali výrazné zmiernenie obáv najmä v oblasti vzniku jadrového konfliktu či prerušenia dodávok energie.
Čínu tento rok vníma pozitívnejšie než v roku 2023 až päť krajín G7 s výnimkou Kanady a Japonska. Je však dôležité poznamenať, že čínski respondenti považujú za hrozbu všetky krajiny okrem Ruska a Bieloruska. Čína bola navyše jedinou krajinou, ktorá za hrozbu označila Spojené štáty.
Zmena nálad
Vnímanie netradičných rizík stúplo vo všetkých krajinách, pričom ľudia po celom svete vyjadrili obavy najmä z environmentálnych hrozieb, organizovaného zločinu a rizika masovej migrácie v dôsledku vojny či zmeny klímy. Environmentálne problémy figurovali medzi prvými tromi obavami vo všetkých krajinách okrem Spojených štátov.
Vnímaná hrozba radikálneho islamu takisto zaznamenala výrazný nárast najmä v Európe a Severnej Amerike, pričom je podľa autorov správy pravdepodobne dôsledkom vojny medzi Izraelom a Hamasom.
Obavy týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti trápia najviac Čínu a Spojené štáty, keďže obe krajiny v snahe o technologickú dominanciu voči sebe navzájom zintenzívnili obmedzenia.