Všade, kam sa Spojené štáty pozrú, začínajú ich geopolitickí rivali sledovať rovnaký cieľ, píše agentúra Bloomberg.
Rusko a Čína vyhlásili strategické partnerstvo „bez hraníc“ ešte predtým, ako ruský prezident Vladimir Putin spustil svoju inváziu na Ukrajinu. Irán zas Rusku pomáha bojovať vo vojne tým, že mu poskytuje vojenskú pomoc. Peking a Teherán majú medzi sebou svoj vlastný strategický vzťah, ktorého budovanie trvalo desaťročia.
Zlatý štandard USA
Washington ešte nečelí plnokrvnému spojenectvu nepriateľských síl. Takéto zmýšľanie o týchto troch krajinách, ktoré čoraz viac spája ich nenávisť k USA, však nie je správne.
Pre Američanov sú oficiálne vojenské spojenectvá zlatým štandardom medzinárodnej spolupráce.
Niet sa čo diviť, keďže Washington uzavrel dohody o spojenectve s mnohými krajinami sveta. Tieto vzťahy hrajú podľa Bloombergu v stratégii USA kľúčovú úlohu a mnohým Američanom poskytli pohľad na to, čo so sebou spojenectvo prináša.
Americké spojenectvá väčšinou zahŕňajú povinnosť vzájomnej obrany, ktorá je ukotvená v zmluvách. Tie sú často postavené na solidarite a zdieľaných záujmoch či demokratických hodnotách. Tieto spojenectvá podporujú spoluprácu naprieč širokým spektrom bezpečnostných výziev, akými sú boj proti terorizmu či snaha udržať Rusko a Čínu na uzde.
Pomoc bez spojenectva
Vzťahy medzi Iránom, Čínou a Ruskom nie sú v porovnaní s tými americkými také pôsobivé. Tieto tri krajiny sa verejne nezaviazali k vzájomnej ochrane a ich komunikácia je často plná pokrytectva a nedôvery.
Irán, Rusko a Čína nie sú spojencami v takom zmysle slova, ako ho používajú Američania, no možno nimi ani byť nemusia, myslí si agentúra.
Číne a Rusku sa podarilo zažehnať napätie, ktoré kedysi kazilo ich vzťah, a tak môžu svoje nepriateľské nálady smerovať na ich spoločného nepriateľa, ktorým nie je nikto iný než Amerika.
Irán a Čína spolu v roku 2021 podpísali dohodu o strategickom partnerstve a tým sa ich dlhotrvajúci vzťah stal oficiálnym.
Vzťahy medzi Ruskom a Iránom sú ešte významnejšie. Irán údajne Moskve poskytuje drony a lekcie o tom, ako sa vyhnúť sankciám. Obe veci môžu Rusku počas nekončiacej vojny na Ukrajine prísť náramne vhod.
Rusi zas Iránu pomáhajú so satelitným programom a poskytujú mu prednostný prístup k zásobám obilia. Podľa poradcu amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana by mal svet toto spojenectvo vnímať ako vážnu hrozbu.
Spoločné ciele
Podľa agentúry je ľahké pochopiť logiku, ktorá sa za týmito spojenectvami skrýva. Všetky tri autokratické sily sa snažia zachovať a ochrániť neliberálne politické systémy a vytlačiť USA zo svojho susedstva.
Moskva, Teherán a Peking sa síce až tak do bitiek toho druhého nehrnú, no uvedomujú si, že ak sa chcú postaviť superveľmoci, tak ich sila spočíva vo vzájomnej spolupráci, uzatvára Bloomberg.