Tridsať rokov po skončení studenej vojny sa na obzore črtá ďalšia, tentoraz medzi Čínou a Západom. Silnejúca Čína sa totiž snaží pretvoriť obchodné a geopolitické organizácie na svoj obraz, povedal pre Bloomberg uznávaný ekonóm Paul Tucker.

Spojené štáty a ich spojenci tak stoja pred náročnou úlohou, ktorá spočíva v tom, že na jednej strane potrebujú pomocou rozličných obchodných dohôd a boja proti globálnemu otepleniu s Pekingom spolupracovať, no na druhej nechcú, aby to bolo na úkor dodržiavania ľudských práv a demokratických slobôd.

Všetko je prepojené

Pred rokmi mohli svetoví lídri monetárnu, národnobezpečnostnú a ľudskoprávnu politiku svojich krajín určovať nezávisle, ale to už dávno neplatí, pretože v súčasnom svete je všetko navzájom prepojené a oveľa komplikovanejšie.

Táto nová realita sa jasne ukázala vo chvíli, keď skupina G7 v dôsledku agresívnej vojny Moskvy proti Ukrajine zablokovala devízové rezervy Ruska uložené v západných bankách, hovorí P. Tucker.

Ovládnu svet

Bývalý viceguvernér Bank of England (BoA) si zároveň myslí, že rozvojové krajiny napokon vytvoria nový svetový poriadok, v ktorom už rozhodujúce slovo nebudú mať len Spojené štáty, Európa a Japonsko.

Keď k tomu dôjde, zahraničnopolitické a zahraničnoobchodné organizácie bude nevyhnutné úplne prestavať, tvrdí P. Tucker, pričom však dodáva, že to potrvá ešte niekoľko desaťročí.

Čína podľa neho už svetovou mocnosťou je, ale India a ďalšie rozvojové krajiny k tomu majú ešte veľmi ďaleko. Spojené štáty síce vďaka doláru neohrozene vládnu svetu financií, ale globálny obchod či cezhraničné investície čaká zintenzívnenie boja o moc, ktorý bude podľa P. Tuckera niečím medzi „súperením veľmocí“ a „studenou vojnou“. 

Vláda jednej strany

Čína sa v nadchádzajúcich rokoch bude snažiť oveľa viac ovplyvňovať svetový obchod a politiku, čoho sa Západ skutočne obáva, pretože Peking má tendenciu uprednostňovať vládu komunistickej strany pred občianskymi slobodami.

„Myslím si, že Čína je príliš silná“ na to, aby jej Spojené štáty a ich spojenci radili, aké spoločenské zmeny má uskutočniť, mali by však nájsť spoločnú reč a v niektorých oblastiach sa o to aspoň pokúsiť, dodáva P. Tucker.

Ďalšie dôležité správy

Medvedev sa v Pekingu stretol so Si Ťin-pchingom, hovorili aj o Ukrajine
Neprehliadnite

Čína sa opatrne obracia smerom k Západu, ale nechce si to rozhádzať ani s Ruskom