Aktualizované o 16:45 o podrobnosti vytvorenia spoločnej rozvojovej banky

Juhoafrická republika sa na summite piatich veľkých a dynamicky rastúcich krajín BRICS dohodla s Čínou na spolupráci za miliardy dolárov. Okrem iného dostane od Číny peniaze na železničnú prepravu surovín a v juhoafrickom prístave Richards Bay bude vyrábať a opravovať lode v spolupráci s čínskou spoločnosťou z holdingu Chery. Tá sa zaoberá aj výrobou automobilov.

BRICS zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku. Ich zástupcovia v utorok začali rokovať na dvojdňovom summite skupiny v juhoafrickom Durbane.

Čína sa už s JAR dohodla na pôžičke päť miliárd dolárov od čínskej rozvojovej banky pre juhoafrickú štátnu železničnú spoločnosť. Tá prepravuje suroviny, okrem iného aj železnú rudu a uhlie. Čína je najväčším obchodným partnerom JAR, dováža odtiaľ množstvo komodít.

Päť veľkých a dynamicky rastúcich krajín sa okrem iného dohodlo aj na vytvorení vlastnej rozvojovej banky. Budú z nej v najbližších rokoch financovať infraštruktúrne programy za 4,5 bilióna dolárov. Ako napísala agentúra AP, ide o prvú inštitúciu, ktorú skupina zriaďuje od svojho založenia v roku 2009. Štáty zatiaľ neposkytli o banke detaily. Vie sa len, že počiatočný vklad bude činiť 50 miliárd dolárov a že každý štát z pätice dá rovnakú čiastku.

Rusko vznik tejto finančnej inštitúcie podporuje.  "Ak vznikne, musí fungovať jedine na trhovom princípe a podporovať podnikanie vo všetkých členských štátoch, "povedal o banke ruský prezident Vladimir Putin.

Členské krajiny by sa mali dohodnúť aj na zriadení spoločnej obchodnej rady a záchranného fondu. Podľa indického ministra obchodu bude mať skupina krajín BRICS podstatný podiel na formovaní medzinárodného usporiadania v tomto storočí.

Účastníci summitu tiež prijali list od sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Na členov združenia BRICS apeloval, aby zastavili násilie v Sýrii a pomohli ľudu jeho krajiny, ktorý trpí pod medzinárodnými sankciami. V liste adresovanom prezidentovi JAR Jacobovi Zumovi B. Asad žiada, aby medzinárodné spoločenstvo nechalo vyschnúť zdroje teroristov a prestalo financovať ich vyzbrojovanie. Výzva, ktorej text zverejnila sýrska agentúra SANA, zjavne vyzýva svet k zastaveniu podpory sýrskej opozície.

V krajinách BRICS žije asi 43 percent obyvateľov planéty a táto skupina vytvára 21 percent svetového HDP. Za posledných 15 rokov svoj výkon v tomto ukazovateli strojnásobila. Do roku 2015 by mal objem vzájomného obchodu dosiahnuť až 500 miliárd dolárov, čo je takmer dvojnásobok minuloročnej obchodnej výmeny.

Ekonomicky najsilnejším členom skupiny je Čína, najslabším JAR, ktorá bola do pôvodne štvorčlenného zoskupenia prijatá v roku 2010. Prvý summit skupiny sa konal roku 2009.

Čína rozohrala na juhu Afriky multimiliardovú partiu

Zdroj: SITA / AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite BRICS v juhoafrickom Durbane

Foto - SITA / AP