Z oficiálnych údajov zverejnených v pondelok vyplýva, že vývoz v dolárovom vyjadrení minulý mesiac medziročne klesol o 0,3 percenta v porovnaní s prognózou ekonómov o 4,5-percentnom raste a 5,7-percentnom zisku v septembri.  

Naposledy došlo k poklesu v máji 2020. Čínsky trh podporoval svoje hospodárstvo počas celej pandémie. Vývoz v rokoch 2020 a 2021 prudko vzrástol, pretože svetové trhy sa preorientovali na nákup tovaru, a nie služieb. Najnovšie údaje však upozorňujú na to, že krajina je vystavená globálnemu spomaleniu, keďže ostatné veľké ekonomiky zvyšujú úrokové sadzby s cieľom riešiť problém vyššej inflácie.

,,Spotrebiteľské preferencie v zahraničí sa zmenili a pokles spotreby tovarov oslabuje dopyt po čínskom vývoze," uviedol Hao Zhou, hlavný ekonóm investičnej banky Guotai Junan International. Ďalej poznamenal, že so sprísňovaním politiky ,,sa zvýši riziko hospodárskej recesie v zámorí, čo výrazne zaťaží globálny dopyt".

Údaje o obchode, ktoré boli slabšie, ako sa očakávalo, prispievajú k tlaku na čínsku ekonomiku, keďže tvorcovia politiky sa snažia zvládnuť celoštátny prepad v oblasti nehnuteľností a tlmiaci vplyv prísnej politiky nulovej sadzby.

Cieľom tejto stratégie je rýchlo odstrániť všetky ohniská výskytu koronavírusu prostredníctvom hromadného testovania, lockdownu a karantény pre blízke kontakty pozitívnych osôb.

Počas troch mesiacov až do konca septembra vzrástlo čínske hospodárstvo medziročne len o 3,9 percenta, čo je menej ako cieľová hodnota 5,5 percent, ktorá už bola najnižšia za posledné tri desaťročia. Lockdowny vo veľkých mestách s cieľom zabrániť lokálnemu šíreniu epidémie zaťažili spotrebiteľský dopyt, pričom maloobchodné tržby v septembri vzrástli len o 2,5 percenta.

Akcie v Hongkongu a v pevninskej Číne sa v uplynulom týždni prudko spevnili po tom, čo sa objavili správy o uvoľnení politiky nulovej sadzby. Peking cez víkend vyhlásil, že tieto fámy sú nepravdivé. Na zhromaždení komunistickej strany minulý mesiac sa nulová politika chválila a nebol ponúknutý žiadny časový plán na uvoľnenie pravidiel. Minulý mesiac došlo po prvýkrát za viac ako dva roky k poklesu dovozu, ktorý sa v dolárovom vyjadrení medziročne znížil o 0,7 percenta.

Zichun Huang, ekonóm spoločnosti Capital Economics, poznamenal, že tretina čínskeho dovozu sa následne využíva na vývoz. ,,Očakávame ďalšie oslabenie," povedal. Čína v piatok v Šanghaji  spustila piaty ročník Medzinárodnej dovoznej výstavy, rozsiahlej konferencie, na ktorej sa zúčastňujú tisíce zahraničných a domácich spoločností.

Počas videohovoru prezident Xi Jinping zdôraznil, že Čína je naďalej odhodlaná otvoriť sa vonkajšiemu svetu.

Ďalšie dôležité informácie