Čína zaznamenalo prvý raz štvrťročný odlev priamych zahraničných investícií. Priame investičné záväzky, čo je široké kritérium priamych zahraničných investícií, boli podľa predbežných údajov platobnej bilancie v období júl až september v deficite 11,8 miliardy dolárov. To je prvý štvrťročný schodok od roku 1998, keď čínsky devízový regulátor začal tieto údaje sledovať. Údaj naznačuje tlak na odlev kapitálu a problémy Pekingu pri získavaní investícií od firiem zo zahraničia a môže súvisieť s odklonom západných krajín od Číny a s nevýhodnou úrokovou sadzbou v Číne, uviedla agentúra Reuters.
„Časť slabých prichádzajúcich priamych zahraničných investícií môže byť spôsobená repatriáciou ziskov nadnárodných spoločností," uviedla banka Goldman Sachs. „Keďže úrokové sadzby v Číne sú dlhodobo nižšie a úrokové sadzby mimo Číny dlhodobo vyššie, tlak na odlev kapitálu bude pravdepodobne pretrvávať. "
Ekonóm Capital Economics Julian Evans-Pritchard uviedol, že neobvykle vysoký rozdiel v úrokových sadzbách spôsobil, že firmy odvádzali nerozdelené zisky z krajiny. Zatiaľ nevidí príliš dôkazov toho, že by zahraničné firmy celkovo obmedzovali svoju prítomnosť v Číne, v strednodobom horizonte by však rastúce geopolitické napätie mohlo brzdiť schopnosť Číny prilákať priame zahraničné investície. Firmy podľa neho budú uprednostňovať skôr rozvíjajúce sa trhy priateľskejšie k Západu.
Pre odlev priamych zahraničných investícií evidovala základná platobná bilancia Číny deficit 3,2 miliardy dolárov. To je druhý najvyšší zaznamenaný schodok.