Spojené štáty prevalcovali Čínu ako najlepšie miesto pre milionárov a miliardárov. Podľa správy od spoločností Henley & Partners a New World za rok 2024 viac ako 5,5 milióna Američanov disponuje aktívami vo výške presahujúcej milión dolárov, čo predstavuje nárast o 62 percent za posledné desaťročie a výrazne prevyšuje 38-percentnú mieru rastu na celom svete.

Za posledných päť rokov vzrástla populácia milionárov v USA o 35 percent, takmer dvakrát rýchlejšie ako v Číne, informuje CNBC.

Medzi Američanmi je 9 850 stomilionárov (s hodnotou 100 miliónov dolárov alebo viac) v porovnaní s 2 352 v Číne. USA majú okolo 788 miliardárov v porovnaní s 305 s pôvodom z Číny. „USA nesporne zostávajú svetovým lídrom vo vytváraní a akumulácii súkromného bohatstva,“ uvádza sa v správe.

Vedúci skupiny súkromných klientov v Henley Dominic Volek povedal, že prísne protikovidové blokády v Číne spolu s nárastom vládnych zásahov v súkromnom sektore spomalili hromadenie majetku. „Čína určite vďaka týmto prvkom výrazne spomalila a USA z toho profitovali,“ povedal.

Posun z Číny do USA sa odráža aj v modeloch migrácie bohatstva. V roku 2023 opustilo Čínu 13 500 milionárov, čo predstavuje nový rekord. Podľa správy Henley mali USA v roku 2023 čistý prílev 2 200 milionárov. „Spojené štáty sú naďalej hlavným lákadlom pre bohatých technologických podnikateľov a inžinierov, najmä z Ázie, Európy a Spojeného kráľovstva,“ uvádza sa v správe.

Predpokladá sa, že Čína bude do roku 2030 tvoriť len 35 až 40 percent celosvetovej spotreby luxusného tovaru – čo je len mierne zvýšenie oproti súčasným úrovniam. Celkové výdavky na luxus v Číne sú podľa konzultačnej spoločnosti Bain asi o 40 percent nižšie ako v roku 2019. Predaj luxusu v USA v minulom roku dosiahol 80 miliárd dolárov, zatiaľ čo v Číne 52 miliárd.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 archív Peking - Na archívnej snímke z 11. decembra 2023 miestny obyvateľ si fotí smartfónom zasneženú vežu Zakázaného mesta v Pekingu. Stále viac čínskych vládnych agentúr a štátom podporovaných spoločností žiada od svojich zamestnancov, aby si do práce nenosili smartfóny značky Apple a ďalšie podobné zahraničné zariadenia.  Čínska vláda sa už vyše desať rokov usiluje o zníženie závislosti od zahraničných technológií. Od spoločností prepojených so štátom, ako sú banky, žiada, aby používali
Neprehliadnite

Číňania sa vo veľkom zbavujú produktov Apple a Tesla. Na príkaz z najvyšších miest