Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes ponúkol novému srílanskému prezidentovi svoju podporu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na štátnu televíziu CCTV.

Srí Lanka dlhuje Číne najmenej päť miliárd

Si Ťin-pching verí, že Srí Lanka bude schopná vykročiť smerom k hospodárskej a sociálnej obnove a je pripravený poskytnúť prezidentovi Ranilovi Vikremesinghemu a srílanskému ľudu podporu a pomoc, ako najlepšie bude vedieť, uviedla televízia CCTV.

Srí Lanka dlhuje Číne najmenej päť miliárd dolárov, aj keď niektoré odhady uvádzajú takmer dvojnásobok tejto sumy. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) Srí Lanke požičala 3,8 miliardy dolárov tiež India a najmenej 3,5 miliardy dolárov dlhuje Srí Lanka Japonsku, ďalšiu miliardu dolárov potom ostrov dlhuje ďalším krajinám.

Čína v uplynulom desaťročí napožičiavala Srí Lanke miliardy dolárov na rôzne projekty, okrem iného na stavbu ciest, prístavov a letiska. Kritici však tvrdia, že peniaze smerovali do zvyšných projektov s nízkou návratnosťou.

Jedným z nich bol napríklad nákladný prístav v Hambantote, rodnom meste politickej dynastie Radžapaksov, nedávno zvrhnuté masovými nepokojmi. Ten bol pred niekoľkými rokmi fakticky odovzdaný pod čínsku kontrolu po tom, ako srílanské úrady uznali, že už nemôžu splácať pôžičky, uviedol denník The Washington Post.

Situáciu označujú za dlhovú pascu

Srí Lanka je kľúčovou súčasťou čínskeho projektu nového Hodvábneho chodníka, teda dlhodobého plánu na financovanie a výstavbu infraštruktúry prepájajúcej Čínu so zvyškom sveta.

Srí Lanka sa však dostala do situácie, ktorú Spojené štáty a niektoré ďalšie krajiny označujú za dlhovú pascu pre menšie a chudobnejšie ekonomiky. Peking takéto tvrdenia odmieta a označuje ich za snahu o poškodenie povesti Číny.

Ostrov v roku 2020 dostal podľa denníka The Washington Post od Číny ľahký úver vo výške troch miliárd dolárov, ktorý mu mal pomôcť pri splácaní existujúcich dlhov. Srí Lanka sa rozhodla pre túto skratku, namiesto toho, aby podnikla náročnejšiu reštrukturalizáciu svojich dlhov v dialógu s MMF a presadila úsporné opatrenia.

Na Čínu pripadá asi desať percent zahraničného dlhu Srí Lanky, niekde je ale podľa kritikov situácia ešte závažnejšia. Približne 30 percent zahraničného dlhu pripadá na Čínu napríklad v Zambii. Miliardy dolárov z čínskeho financovania vodnej elektrárne a železničnej infraštruktúry teraz smerujú tiež Laos k neschopnosti splácať svoj dlh.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Colombo - Protivládni demonštranti reagujú po tom, ako policajti použili slzotvorný plyn na ich  rozohnanie počas protestu v Colombe 9. júla 2022. Srílanský prezident Gotábaja Rádžapakše bol v sobotu prinútený k úteku zo svojej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo po tom, čo tam vtrhli demonštranti požadujúci jeho odstúpenie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
FOTO TASR/AP

Protesters react after police fired tear gas to disperse them in Colombo, Sri Lanka, Saturday, July 9, 202
Neprehliadnite

Osud Srí Lanky je predzvesťou niečoho väčšieho. Podobná lavína môže strhnúť ďalšie krajiny