Desať miliárd dolárov plánuje Čína poskytnúť vo forme pôžičiek africkým krajinám, aby posilnila svoj vplyv v regióne. Na dvojdňovom summite v egyptskom letovisku Šarm al Šajch, ktorý sa skončil v pondelok, prisľúbil pomoc čínsky premiér Wen Ťia-pao.

Peking sa na Fóre čínsko-africkej spolupráce zaviazal k viacerým formám pomoci krajinám čierneho kontinentu. Okrem nízko úročených úverov v hodnote desať miliárd dolárov, plánuje Čína úplne zmazať dlhy najchudobnejším africkým štátom.

Podobný prísľub dala najľudnatejšia krajina aj na predchádzajúcom summite v roku 2006 v Pekingu. Vtedy sa zaviazala v nasledujúcich troch rokoch poskytnúť pôžičky za päť miliárd dolárov. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Peking svoj sľub splnila, píše agentúra Bloomberg.

Vzájomný obchod medzi čiernym kontinentom a Čínou v uplynulých rokoch prudko vzrástol. Kým v roku 2000 dosahoval 10,5 miliardy dolárov, vlani sa vyšplhal na 106,8 miliardy dolárov a zaznamenal medziročný nárast o 45 percent. Čínsky dovoz vlani dosiahol 56 miliárd dolárov, zatiaľ čo vývoz 50,8 miliardy.

Peking chce obchodnú spoluprácu v nasledujúcich rokoch ďalej posilňovať. Plánuje postupne zaviesť nulové colné tarify na 95 percent produktov z najmenej rozvinutých afrických krajín, s ktorými má diplomatické styky. Už od budúceho roku by tieto nulové clá podľa agentúry Reuters mali platiť pre 60 percent produkcie.

Druhá najväčšia ázijská ekonomika vidí budúcnosť v spolupráci s Afrikou aj v boji proti klimatickým zmenám. V Afrike chce rozbehnúť sto nových projektov na výrobu čistej energie, vrátane solárnych a vodných elektrární, či projektov zameraných na výrobu bioplynu.

Čínsky predstavitelia na summite povedali, že krajine nejde len o získavanie surovín, ale aj o rozvoj Afriky a zvyšovanie životnej úrovne jej obyvateľov. Svoje slová podložili viacerými záväzkami spolupráce v rôznych oblastiach. Podľa agentúry Reuters plánuje Peking poskytnúť Afrike zdravotnícke zariadenia a pomôcky na boj s maláriou za 500 miliónov jüanov (49 miliónov eur). Zároveň pomôže vyškoliť tritisíc lekárov a zdravotných sestier.

Spoluprácu v oblasti potravinovej bezpečnosti by zase malo zvýšiť 50 tímov špecializujúcich sa na poľnohospodárske technológie, ktoré Čína vyšle do Afriky. Krajina zároveň v tejto oblasti vyškolí dvetisíc Afričanov. Peking chce tiež na čiernom kontinente postaviť 50 nových škôl a vyškoliť 1 500 učiteľov. Do roku 2012 zvýši počet štipendií pre afrických študentov na 5 500, dodáva Reuters.

Foto na titulke - SITA/AP