Bežecké dráhy, vyrobené z recyklovaných pneumatík a ďalšieho priemyslového odpadu, sú považované za príčinu nevoľností, bolestí hlavy, krvácania z nosa a dýchacích problémov u študentov v Pekingu a niektorých ďalších provinciách.
Jedna z pekinských škôl začala dráhy vytrhávať, keď sa u jej žiakov počas dní s veľkými horúčavami objavili uvedené ťažkosti.
Úrady už podľa AFP uzavreli deväť tovární v okrese Cchang-čou v provincii Che-pej na severe krajiny, kde sa materiály pre športoviská vyrábali. Zadržaný bol tiež bližšie nešpecifikovaný počet predstaviteľov týchto firiem.
Ministerstvo školstva vo vyhlásení na svojich internetových stránkach uviedlo, že ekologické úrady a úrady na ochranu spotrebiteľov dostali nariadenie vykonať v čase letných prázdnin celoštátne kontroly.
„Každá bežecká dráha, ktorá bude predstavovať riziko, musí byť odstránená. Budovanie nových dráh bolo pozastavené, kým nebudú dodávatelia preverení, že ich produkty spĺňajú normy. Rovnako bude zahájené vyšetrovanie, aby boli odhalené osoby, ktoré sa dopustili nedbanlivosti či korupcie,“ píše sa ďalej v vyhlásení.
Čínska štátna televízia CCTV zistila, že niektorí výrobcovia bežeckých dráh používajú pri výrobe priemyslový odpad, aby znížili náklady. Inšpekcia v pekinských školách potom odhalila v týchto dráhach potenciálne jedovaté chemikálie, vrátane formaldehydu, uviedol server BBC.
V Číne sa v posledných rokoch opakovane objavujú aféry spojené s bezpečnosťou výrobkov. Najznámejší je prípad dojčenského mlieka, do ktorého výrobcovia pridávali melamín, aby sa zdalo, že je mlieko bohaté na proteíny. Chemikália spôsobila v roku 2008 smrť šiestich detí a ochorenie ďalších 300-tisíc.