Čína do konca roka zvýši objem peňazí vynaložených na výstavbu a na podporu bývania vo forme pôžičiek až na štyri bilióny jüanov. Na tlačovej konferencii v Pekingu to oznámil námestník šéfa Štátneho úradu pre finančný dohľad Siao Jüan-čchi. Doteraz Peking v tomto roku schválil pôžičky za 2,23 bilióna jüanov.

Vláda vo štvrtok tiež oznámila ďalšie opatrenia na dereguláciu trhu, ako je zrušenie obmedzení nákupu a predaja, cenových regulácií alebo štandardov definujúcich bežné bývanie.

Koniec krízy s nehnuteľnosťami?

Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj minister pre bývanie a rozvoj miest a vidieka Ni Chung, podľa ktorého sa trh s bývaním po troch rokoch môže odraziť od dna. Októbrové údaje totiž po prvý raz ukázali nárast predaja nehnuteľností. Vláda podľa neho nakoniec „ťažkú bitku“ vyhrá.

Od januára do septembra bolo postavených alebo pridelených 1,48 milióna bytov v rámci projektov dostupného bývania. Do konca roka sa do nich má nasťahovať 4,5 milióna ľudí.

Minister financií Lan Fo-an v sobotu uviedol, že Čína v najbližších troch mesiacoch vydá dlhopisy približne za 2,3 bilióna jüanov. Oznámené opatrenia sa ale u investorov bezprostredne stretli len s vlažným prijatím.

Čínske ekonomické stimuly

Zavedenie opatrení na podporu ekonomiky v septembri oznámila čínska centrálna banka a tiež politbyro ústredného výboru vládnucej komunistickej strany. Centrálna banka okrem iného prikročila k zníženiu úrokových sadzieb, zatiaľ čo politbyro na čele s prezidentom Si Ťin-pchingom sa zaviazalo vydávať štátne dlhopisy a využívať ich na lepšiu realizáciu „hnacej úlohy vládnych investícií“.

Čínsky trh s nehnuteľnosťami je od vrcholu v roku 2021 v silnom útlme. Peking v reakcii na to doteraz zrušil množstvo obmedzení na nákup nehnuteľností a prudko znížil hypotekárne sadzby a požiadavky na akontáciu.

Zatiaľ sa ale nepodarilo zvýšiť dopyt ani zastaviť prudký prepad cien realít. Kríza na trhu s nehnuteľnosťami ťažko dolieha na ekonomiku a ochromuje dôveru spotrebiteľov vzhľadom na to, že 70 percent úspor domácností je uložených v nehnuteľnostiach.
Séria vládnych opatrení z poslednej doby tak predstavuje ďalší pokus obnoviť dôveru v druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Viaceré neuspokojivé štatistické údaje tiež vyvolali obavy z dlhodobého spomalenia rastu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Čínske vládne stimuly oživili trhy. Tamojšie akcie rástli najvýraznejšie za takmer dve dekády