Tokio si od ponuky technickej pomoci sľubuje aj zlepšenie vzájomných vzťahov, napísal server Nikkei Asian Review s pripomienkou, že tento rok obe krajiny oslávia 40. výročie uzavretia bilaterálnej zmluvy o mieri a priateľstve.
Japonsko konkrétne plánuje ponúknuť pomoc pri zlepšení stavu sociálnych zariadení vo vidieckych oblastiach, ako aj v osvete miestnych obyvateľov ohľadom hygieny. Väčšina verejných toaliet v Číne nie je vybavená splachovacími mechanizmami, na vidieku často nemajú ani žiadne oddelené kabínky. Kontaminované podzemné vody môžu predstavovať vážne zdravotné riziko, poznamenal server.
Do projektu sú zapojené 3 japonské ministerstvá i veľvyslanectvo v Pekingu. Na vidiek má byť čoskoro vyslaná skupina výskumníkov, aby zmapovala miestne potreby a vypracovala k nim štúdiu.
Japonsko ponúklo podobnú pomoc aj Indii a rozvíjajúcim sa krajinám v juhovýchodnej Ázii. Číne sa chystá poskytnúť splachovacie toalety a zariadenia, ktoré využívajú recyklovanú vodu, ako aj zacvičiť údržbárov.
O záchodovej revolúcii sa v Číne, neslávne preslávenú smrdiacimi a hmyzom zamorenými verejnými toaletami, hovorí prinajmenšom od 90. rokov minulého storočia. Doterajšie snahy o zlepšenie pomerov sa však nestretli s výraznejším úspechom. V súčasnosti čínske úrady sľubujú do roku 2020 vybudovať či zmodernizovať prinajmenšom 64-tisíc verejných toaliet.
Japonsko podľa ruskej redakcie BBC už neraz podniklo podobné kroky v „záchodovej diplomacii“, no na veľkých svetových trhoch, napríklad v USA, japonskej supermoderné toalety neuspeli.