Čína v utorok obvinila Japonsko z plánovania „svojvoľného vypúšťania“ kontaminovanej vody do oceánu. Reagovala tak na oznámenie Tokia, že tento týždeň začne s postupným vypúšťaním upravenej odpadovej vody z jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu.
„Oceán je spoločným majetkom celého ľudstva, nie miestom, kde by Japonsko svojvoľne vypúšťalo jadrovo-kontaminovanú vodu,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. Peking bude podľa jeho slov reagovať prijatím „nevyhnutných opatrení na ochranu morského prostredia, bezpečnosti potravín a verejného zdravia“.
Japonská vláda v utorok oznámila, že postupné vypúšťanie 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu sa začne už tento týždeň vo štvrtok.
S vypúšťaním vody Tokio začne takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v elektrárni Fukušima, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami.
Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa zriedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.