Čína sa chystá od 1. decembra zaviesť nové obmedzenia na export wolfrámu, kovu, ktorý má dôležitú úlohu v zbrojárskom priemysle a pri výrobe polovodičov. Tieto opatrenia sú súčasťou snahy obmedziť vývoz tovarov s dvojitým využitím. Teda takých, ktoré môžu byť využívané ako v civilnom, tak aj vo vojenskom sektore. Pri exporte wolfrámu a ďalších kritických minerálov budú musieť spoločnosti žiadať o licenciu.

„Pre Čínu je v prípade wolfrámu už trošku neskoro,“ povedal hlavný analytik pre ťažbu a stratég v Hallgarten & Company Christopher Ecclestone. „Každý teraz potrebuje viac wolfrámu. To je jasná správa.“ Zákaz exportu zvýši podľa neho ziskovosť ťažby wolfrámu.

Ceny vzácneho kovu zatiaľ na oznámenia Číny nereagovali, uvádza web CNBC. Podľa Ch. Ecclestonea by cena musela vzrásť o približne 50 dolárov za tonu (aktuálne okolo 335 dolárov za tonu), aby bola ťažba wolfrámu výrazne zisková. Aj keby Čína obmedzila export, vysoké ceny v Spojených štátoch by mohli podporiť domácu ťažbu.

Skoda, Volkswagen, Northvolt, baterie, elektromobil
Neprehliadnite

Osud kľúčového výrobcu batérií Northvolt je neistý, hrozí mu bankrot

Zároveň USA v septembri zvýšili clá na čínsky wolfrám o 25 percent, aby to prinášalo výhody pre domácu výrobu. Niektorí dokonca navrhujú, aby clá stúpli až na 50 percent.

Senior analytik na Petersonovom inštitúte pre medzinárodnú ekonomiku (PIIE) Cullen S. Hendrix tvrdí, že pod vládou Donalda Trumpa by ďalšie zvýšenie ciel mohlo znovu rozbehnúť ťažobné projekty v USA.

USA neťažili wolfrám komerčne od roku 2015. Tento rok sa má opätovne otvoriť jedna z najväčších baní v Južnej Kórei. Spoločnosť Almonty Industries so sídlom v Kanade minulý týždeň oznámila, že sa priblížila k znovuotvoreniu bane Sangdong, ktorá bola zatvorená v roku 1994.

Ďalšie dôležité správy

Zlatá tehla
Neprehliadnite

Top investíciou roka 2025 bude zlato, tvrdí Goldman Sachs. Cena má dosiahnuť 3-tisíc dolárov