Čínska a nemecká vláda v stredu odsúdili rozhodnutie Spojených štátov, ktoré oznámili, že vystupujú zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Informovali o tom agentúry AP a AFP. Hovorkyňa nemeckej vlády Martina Fietzová v stredu uviedla, že toto rozhodnutie je „prekážkou v globálnej spolupráci" v čase, keď je medzinárodná spolupráca nevyhnutná na boj proti pandémii nového koronavírusu.
Hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí Čao Li-ťien uviedol, že tento krok je „ďalším príkladom, že USA sa snažia o unilateralizmus, odstupujú zo skupín a porušujú zmluvy". Podľa Čaoa je WHO „najuznávanejšia a najprofesionálnejšia medzinárodná inštitúcia v oblasti globálnej ochrany verejného zdravia" a odchod USA z tejto organizácie „podrýva medzinárodné protiepidemické úsilie a má vážny negatívny vplyv na rozvojové krajiny, ktoré naliehavo potrebujú medzinárodnú podporu".
Merkelová: EÚ sa musí pripraviť aj na možný brexit bez dohody
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok upovedomila Kongres, že Spojené štáty oficiálne vystupujú zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), i keď proces vystúpenia by mal trvať jeden rok. Znamená to, že pri novej vláde by sa tento krok mohol ešte zvrátiť, píše AP. Bývalý americký viceprezident a uchádzač o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany Joe Biden prisľúbil, že toto rozhodnutie zvráti hneď v prvý deň po nástupe do funkcie.
Čína otvorila v Hongkongu nový úrad pre národnú bezpečnosť
Donald Trump ešte koncom mája vyhlásil, že pristúpi k „ukončeniu" vzťahov medzi Spojenými štátmi a WHO. Ešte predtým organizácii pozastavil financovanie a obvinil ju, že je „bábkou" v rukách Číny. Rozhodnutie vystúpiť z WHO okamžite kritizovali zdravotníci a kritici Trumpovej administratívy, ktorí tvrdia, že USA stratia vplyv na globálnej scéne a že týmto krokom podrývajú dôležitú inštitúciu, ktorá sa usiluje o vyvinutie vakcíny na COVID-19.
Oznámenie o vystúpení bolo v pondelok zaslané generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a účinnosť nadobudne 6. júla 2021. USA sú najväčším zdrojom financií pre WHO a poskytujú jej viac ako 450 miliónov dolárov ročne. Momentálne jej však v poplatkoch dlhujú približne 200 miliónov dolárov. Tieto finančné záväzky musia USA splniť skôr, ako vystúpia z WHO.