Množstvo plastového odpadu, ktorý krajiny EÚ vyvážajú do Číny, rapídne kleslo. Podľa údajov Eurostatu, hlavného štatistického úradu EÚ, krajiny európskeho spoločenstva dopravili do tejto ázijskej destinácie v roku 2016 asi 1,4 milióna ton plastového odpadu. Ešte aj v roku 2017 bola Čína hlavným obchodným partnerom v tejto komodite.

Obrat nastal o rok nato, kedy sa vývoz plastového odpadu do Číny znížil na 50-tisíc ton a následne v roku 2019 na 14-tisíc ton.

Môže za to rozhodnutie Číny, ktorá už viac nechcela byť pomyselným „smetiskom“ pre európske krajiny. Od roku 2018 totiž zakázala obchod so štyrmi triedami a 24 druhmi pevného odpadu vrátane všetkého plastového šrotu, netriedeného odpadového papiera, určitých zvyškov recyklovateľných kovov, textilu a všetkých netriedených druhov odpadu alebo šrotu.

Presun do iných krajín

Svoje rozhodnutie vtedy oznámila Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Zákaz zo strany Číny viedol k presunu cieľových miest pre vývoz tovaru určeného na recykláciu do iných ázijských krajín, najmä Malajzie (24 percent z celkového vývozu plastového odpadu EÚ v roku 2019), ale aj Turecka (17 percent) a Indonézie (6 percent). Celkový vývoz klesol podľa Eurostatu v období rokov 2016 až 2019 z 2,6 milióna na 1,5 milióna ton.

Peter Krasnec, ktorý roky pôsobí v odpadovom priemysle, pre DennikN vysvetlil, že do Číny sa pred uvedeným obmedzením vozilo desať až dvadsať percent PET materiálu a až 70 percent farebnej fólie. Táto krajina bola aj jedným z najväčších odberateľov ďalších druhotných surovín, ako sú papier a kovový šrot. Odmietnutie Číny dovážať ďalší plastový odpad podľa P. Krasneca spôsobilo aj to, že na zberných dvoroch aj na Slovensku sa odvtedy hromadia plasty a recyklačné spoločnosti znížili ich cenu. Firmy sú totiž povinné určité percento odpadov recyklovať na svoje náklady.

Papier klesal miernejšie

V prípade papierového odpadu bolo zníženie vývozu plynulejšie, uvádza Eurostat. V roku 2016 EÚ poslala do Číny viac ako päť miliónov ton papierového odpadu. Tento vývoz sa medzi rokmi 2016 a 2018 znížil na polovicu a v roku 2019 to už bolo menej ako 700-tisíc ton.

Tento pokles viedol k presunu tokov najmä do Indie (19 percent z celkového vývozu v roku 2019), Indonézie (17 percent), Turecka (12 percent), Vietnamu (11 percent) a Thajska (10 percent). Čína mala stále 12-percentný podiel. Celkový vývoz z EÚ klesol v rokoch 2016 až 2019 zo 7,4 milióna ton na 5,8 milióna ton.

Údaje za január 2020 ukazujú pokračovanie tendencie znižovania, konštatovali ďalej odborníci z Eurostatu, pričom najnižšie úrovne vývozu papiera a plastového odpadu do Číny boli zaznamenané v januári. „Tieto výsledky môžu byť ovplyvnené aj situáciou súvisiacou s Covid-19 v tom čase v Číne.“

Doba plastová

Niečo ako „doba plastová“ trvá na zemeguli už zhruba sedemdesiat rokov. Kým v roku 1950 bola umelá hmota raritou, vyrobilo sa jej len asi dva milióny ton, v roku 2016 to už bolo 335 miliónov. Dnes si už nikto nevie predstaviť, ako by sa dalo fungovať bez plastov.

Ešte pozoruhodnejšie je, že celkovo ľudstvo stihlo vyprodukovať 8,3 miliardy ton plastov, pričom až 6,3 miliardy z toho skončilo v odpade. Recyklovaných bolo len deväť percent. Množstvo zbytočného plastu končí vo voľnej prírode vrátane morí. Experti varujú, že už v roku 2050 bude plast v moriach vážiť viac než ryby, ktoré tam ešte prežijú.