Čínska centrálna banka (PBOC) nečakane znížila úrokovú sadzbu pri strednodobých úveroch. Banka tak urobila druhýkrát za tri mesiace; rozhodnutie prišlo súčasne s novou štatistikou, ktorá ukázala, že rast priemyselnej výroby a maloobchodných tržieb sa v júli spomalil a zaostal za prognózami. Čína uvoľňuje menovú politiku s cieľom podporiť stagnujúce ekonomické oživenie. Podľa analytikov najnovší krok otvoril dvere k možnému zníženiu základnej primárnej úrokovej sadzby (LPR) na budúci týždeň, napísala agentúra Reuters.

PBOC znížila úrokovú sadzbu pri jednoročných strednodobých úveroch (MLF) o 0,15 percentuálneho bodu na 2,5 percenta. Táto finančná injekcia má pomôcť udržať primerane vysokú likviditu bankového systému, uviedla banka vo vyhlásení. Analytici dotazovaní agentúrou Reuters prevažne očakávali, že banka ponechá MLF bez zmeny.

Sú potrebné ďalšie opatrenia

Podľa analytikov si prudký rast úverov a rastúce riziko deflácie v júli vyžiadali ďalšie opatrenia na uvoľnenie menovej politiky, aby sa spomalenie zastavilo. Dôveru finančného trhu ovplyvnilo tiež nebezpečenstvo bankrotu niektorých developerov zameraných na bývanie a meškanie platieb súkromných správcov majetku.

„To všetko prispieva k naliehavosti toho, že peňažní bankári musia rýchlo konať, kým dôvera spotrebiteľov a podnikov sa prudko zhorší,“ uviedol hlavný ekonóm pre Čínu v Commerzbank Tommy Wu.

Najnovšia správa čínskeho štatistického úradu ukázala, že priemyselná výroba v krajine v júli vzrástla medziročne o 3,7 percenta. Tempo rastu sa tak spomalilo z 4,4 percenta v júni a bolo nižšie, ako očakávali analytici.

Maloobchodné tržby vzrástli medziročne o 2,5 percenta, najpomalšie od decembra 2022, po júnovom zvýšení o 3,1 percenta. Rast bol v júli slabší napriek letnej turistickej sezóne a rovnako zaostal za odhadmi analytikov. Maloobchodné tržby sú ukazovateľom spotreby.

Pretrvávajúce problémy

Čínski politici minulý mesiac predstavili množstvo stimulačných opatrení, od podpory nákupu automobilov a domácich spotrebičov cez uvoľnenie niektorých obmedzení v oblasti nehnuteľností po prísľub podpory súkromnému sektoru, pretože oživenie po skončení pandémie stráca od druhého kvartálu na sile. Pretrvávajúce problémy v odvetví nehnuteľností, rastúce zadlženie miestnych vlád, vysoká nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi a ochladenie zahraničného dopytu však naďalej predstavujú prekážku udržateľného hospodárskeho rastu.

Sadzba MLF slúži ako usmernenie pre LPR a trhy vnímajú strednodobú sadzbu ako možnú predzvesť prípadných zmien základných sadzieb. PBOC svojím postupom vybočuje z politiky väčšiny popredných svetových bánk, pretože uvoľňuje svoju menovú politiku, aby podporila stagnujúce oživenie, zatiaľ čo väčšina ostatných ju sprísňuje kvôli vysokej inflácii. To zvyšuje tlak na čínsky jüan a hrozí odliv kapitálu. V tomto roku jüan voči doláru klesol približne o päť percent.

Ďalšie dôležité správy

EBE 40 Peking - Doručovateľ odpočíva na bicykli pred nákupným centrom v čínskom Pekingu v piatok 21. júla 2023. FOTO TASR/AP

A delivery man rests on his bike outside a mall in Beijing, Friday, July 21, 2023. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Čína na ceste k bohatstvu zakopla a už sa možno nikdy nerozbehne