Čína musí čo najskôr zintenzívniť opatrenia, aby podporila slabnúce zotavovanie sa ekonomiky po pandémii. Uviedol to v nedeľu vysoký predstaviteľ najvyššieho politického poradného orgánu krajiny Ning Ťi-če.
Analytici veľkých medzinárodných bánk znížili prognózy hospodárskeho rastu Číny v roku 2023 potom, čo májové údaje ukázali, že dopyt na domácom trhu aj v zahraničí sa oslabil, čo vyvoláva potrebu ďalších stimulov.
Oživenie čínskej ekonomiky
„Je lepšie zaviesť opatrenia skôr ako neskôr,“ povedal Ning Ťi-če, zástupca šéfa hospodárskeho výboru Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia a bývalý podpredseda Národnej komisie pre rozvoj a reformy.
Čínska ekonomika čelí silnému tlaku a jej oživenie je nestabilné a nevyvážené, povedal Ning Ťi-če, ktorý je tiež bývalým šéfom Národného štatistického úradu.
Čínsky kabinet sa tento mesiac stretol, aby prediskutoval opatrenia na podporu hospodárskeho rastu, pričom sa zaviazal, že ich zavedie včas a prijme ráznejšie kroky v reakcii na zmeny v ekonomickej situácii.
Zníženie úrokových sadzieb
Čínska centrálna banka tento týždeň znížila referenčné úrokové sadzby, prvýkrát za desať mesiacov, aby podporila ekonomiku.
Ľudová banka Číny v utorok znížila základnú sadzbu jednoročných úverov o desať bázických bodov na 3,55 percenta z 3,65 percenta a zredukovala tiež päťročnú referenčnú sadzbu pre hypotéky na 4,20 percenta zo 4,30 percenta, prvýkrát od augusta 2022. A banka pravdepodobne ešte stlačí úroky.
Ale neochota súkromných firiem aj domácností vziať si úver znamená, že pokračujúce uvoľňovanie menovej politiky by mohlo poškodiť banky, ktoré už teraz bojujú s tlakmi na marže, upozornili analytici.