Juhokórejskí výrobcovia čipov stupňujú svoju lobistickú prítomnosť vo Washingtone, aby získali pre seba životne dôležité americké vývozné licencie a mohli svoje výrobky dodávať čínskym firmám, na ktoré boli uvalené obchodné sankcie. Informuje Financial Times.
Huawei očakáva pokles tržieb o takmer 30 percent, v roku 2022 ju však čakajú veľké výzvy
Lobujú najväčší hráči
Na čele lobistického úsilia stoja štyri najväčšie juhokórejské spoločnosti Samsung, Hyundai, SK a LG, ktoré podľahli tlaku Washingtonu, aby strategicky citlivé zariadenia, ako sú polovodiče a batérie do elektromobilov, vyrábali v Spojených štátoch.
Kórejské spoločnosti tak potrebujú americké vývozné licencie, aby mohli obchodovať so sankcionovanými spoločnosťami, medzi ktorými je aj technologický gigant Huawei či výrobca polovodičov SMIC.
Výrobu čipov v Číne ohrozujú koronavírusové reštrikcie, varujú Samsung a Micron
„Snažíme sa zamestnávať Američanov, ktorí majú styky vo Washingtone, pretože potrebujeme posilniť naše napojenie na americkú vládu a Kongres," povedal nemenovaný vysokopostavený predstavitel spoločnosti LG Energy Solution.
„Musíme sa rýchlo prispôsobiť meniacej sa situácii vo svete a minimalizovať obchodné riziká v rámci globálnych dodávateľských reťazcov v súvislosti so zhoršujúcimi sa americko-čínskymi vzťahmi. Na to, aby sme svoje stanovisko tlmočili Washingtonu potrebujeme účinný kanál," dodal.
Nezaháľa ani taiwanská konkurencia
Lobistické úsilie v Spojených štátoch však nevyvíjajú len kórejské firmy, ale aj ich regionálni konkurenti. Svoju prítomnosť vo Washingtone zvýraznila aj spoločnosť TSMC, ktorá je najväčším špecializovaným nezávislým výrobcom polovodičových diskov.
Spoločnosť buduje v americkom štáte Arizona továreň na výrobu čipov v hodnote 12 miliárd dolárov a uchádza sa o časť pomoci vo forme dotácií na výrobu čipov vo výške 52 miliárd dolárov, ktorú avizovala administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.
Pre TSMC už ako riaditeľ pre vzťahy s vládou pracuje bývalý vysokopostavený funkcionár Americkej obchodnej komory Nicolas Montella, ako aj bývalý hlavný lobista spoločnosti Intel, ktorý v nej od roku 2019 zastáva funkciu viceprezidenta pre globálnu politiku a právne záležitosti.
Čínskeho draka tiež trápi nedostatok čipov, predaj áut klesol siedmy mesiac po sebe