Čínske podniky hromadia doláre, pretože očakávajú oslabenie vlastnej meny. To ešte viac umocňuje pokles jüanu, ktorý spôsobila nestabilita akciových trhov a slabý rast druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Takáto spätná väzba sa na čínskych trhoch odohráva už mesiace, poznamenáva Reuters.

Devízové vklady od septembra vzrástli o 53,7 miliardy dolárov na 832,6 miliardy, ukazujú údaje Čínskej ľudovej banky. Analytici tvrdia, že na ukončenie prebiehajúcej špirály sa musí stať jedna z dvoch vecí: Federálny rezervný systém musí urobiť veľké zníženie sadzieb alebo jüan musí v nejakej podobe dosiahnuť dno. Obe verzie sa zdajú byť na míle vzdialené. Čínsky jüan je na päťmesačných minimách a tento rok stratil voči doláru 1,9 percenta, keďže zahraniční investori sťahujú viac peňazí trhov s problémami.

Mena klesla z približne 6,7 za dolár na začiatku roka 2023 na súčasných približne 7,24, čo je pokles o päť percent. Riaditeľ čínskeho výrobcu elektronických zariadení Goertek Jü Cuo-čchen koncom marca na fóre v meste Ning-po povedal, že exportéri „vyhrávajú“ vďaka devízovým ziskom.

„Diferenciál sadzieb medzi USA a Čínou je najpozitívnejší od roku 2007 a myslím si, že tento silný základný fakt stačí na vysvetlenie, prečo sa čínski exportéri zdráhajú vymieňať doláre za jüany,“ povedal Alvin Tchan z RBC Capital Markets. „Tento obrovský pozitívny rozdiel vo výnosoch sa tak skoro nevyparí.“

Ďalšie dôležité správy

Benzíny a nafta by mali na slovenských čerpačkách zlacnieť.
Neprehliadnite

Čína drží v rukách kľúče od cien palív, nižšie importy môžu utlmiť rast cien