Námorná sila Pekingu v Juhočínskom mori rastie. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na svojej nedávnej ceste do Číny urobil dobre, keď vyjadril túžbu USA udržať bilaterálne vzťahy na relatívne stabilnom bode, píše Bloomberg. Na stretnutí s prezidentom Si Ťin-pchingom a ministrom zahraničných vecí Wang Im diskutoval o možnostiach spolupráce vrátane rozšírenia komunikácie medzi ozbrojenými silami oboch štátov.

A. Blinken však zároveň vyjadril znepokojenie nad „destabilizujúcimi akciami ČĽR“ v oblasti spornej plytčiny Second Thomas Shoal v Juhočínskom mori, na ktorú si si robí nárok Čína aj Filipíny, spojenec USA. Americký minister zdôraznil význam dodržiavania medzinárodného práva a slobody plavby. Zdá sa, že to nefunguje: Podľa filipínskej vlády boli tento týždeň dve z jej lodí napadnuté čínskou pobrežnou strážou v blízkosti inej spornej oblasti, plytčiny Scarborough.

Základným dôvodom, prečo je Čína v Juhočínskom mori taká agresívna sú uhľovodíky, uvádza Bloomberg. Peking odhaduje, že sa tam nachádza približne 300 miliárd barelov ropy a 50 biliónov kubických metrov zemného plynu. Pri dnešných cenách by to malo hodnotu približne 40 biliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok ročného HDP Číny.

Čínska flotila s najmenej 350 vojnovými loďami dnes prevyšuje americkú s počtom 290 plavidiel. Spojené štáty sa preto musia snažiť o vyrovnanie tejto prevahy. Traja spojenci exitujú: Japonsko, Južná Kórea a Filipíny. Nasledujú dobré správy: Po desaťročiach nevraživosti začínajú Japonsko a Južná Kórea – tretia a 13. najväčšia ekonomika sveta – vojensky spolupracovať. A Japonsko sa zaviazalo zdvojnásobiť svoje vojenské výdavky z jedného percenta HDP na dve v roku 2027, čo by mu zabezpečilo tretí najväčší obranný rozpočet na svete po USA a Číne.

Hoci Filipíny nie sú vojensky silné, rýchlo zvyšujú svoj výcvik a angažovanosť v americkej tichomorskej flotile. Austrália a Nový Zéland – takisto zmluvní spojenci – sú síce tisíce kilometrov od Juhočínskeho mora, ale sú ochotní plaviť sa po boku amerických lodí.

Okrem týchto majú USA dobré vzťahy so Singapurom, ktorý má vysoko profesionálne letectvo a vojnové lode. Washington má rozvíjajúce sa vzťahy aj s Vietnamom a Indiou. Všetky armádne zoskupenia by sa stretli na veľkých námorných cvičeniach v Juhočínskom mori.

Čína predstavuje pre USA a ich tichomorských spojencov impozantnú námornú výzvu. Postaviť sa jej a odradiť ju od ďalšej agresie je tímový šport, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Čína má celonárodný problém. Takmer polovica veľkých miest sa potápa, zistili vedci