Čínska rozviedka sa podľa BfV prostredníctvom profesijnej siete zamerala na 10-tisíc Nemcov s pravdepodobným úmyslom získať ich ako informátorov.
Lily Wu a Alex Li
„Ide o rozsiahly pokus infiltrovať snemy, ministerstvá a vládne úrady,“ uviedol šéf BfV Hans-Georg Maassen. Čínski hackeri tiež stále častejšie útočia na európske spoločnosti prostredníctvom overených dodávateľov, dodal.
Nemecká kontrarozviedka novinárom predstavila osem z najaktívnejších účtov, ktoré podľa nej používajú čínski agenti.
Pod menami ako Lily Wu, Laeticia Chen či Alex Li sa skrývajú pôsobivé životopisy, stovky kontaktov a atraktívne fotografie mladých profesionálov. Agenti čínskej rozviedky sa na sieti LinkedIn prezentujú ako konzultanti, headhunteri alebo výskumníci, napísala agentúra AP.
Čína na obvinenia nereaguje
BfV tiež zverejnila šesť organizácií, ktoré údajní čínski špióni používajú ako zásterky pre svoje aktivity. Má ísť napríklad o organizáciu Association France Euro-Chine a konzultačnú spoločnosť Global View Strategic Consulting.
Čína v minulosti podobné obvinenia odmietala a na tvrdenie nemeckej strany doteraz nereagovala.
Minulý týždeň predložila austrálska vláda návrh nového zákona, ktorý má brániť cudziemu zasahovaniu do politických aktivít v krajine.
Tento krok je podľa Canberry reakciou na údajné zasahovanie Ruska do minuloročných amerických prezidentských volieb a na rastúci vplyv Číny na svetovej scéne. Peking sa proti tomuto kroku Austrálie ostro ohradil.