Čína len v roku 2023 nainštalovala viac solárnych panelov ako ktorýkoľvek iný štát na svete. Celkovo šlo o 216,9 gigawattov solárnej energie, čím prekonala svoj predchádzajúci rekord 87,4 gigawattov z roku 2022, uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo energetiky. To je viac ako celá slnečná flotila v Spojených štátoch, ktorá je považovaná za druhý najväčší solárny trh na svete, píše Bloomberg.

Čína vlani zvýšila aj kapacitu veternej energie o 75,9 gigawattov oproti 37,6 gigawattom, čo je takisto rekord. Je stále najväčším znečisťovateľom ovzdušia, no podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku jej odklon k obnoviteľným zdrojom pomohol zvýšiť svetovú spotrebu na rekordných 510 gigawattov. Podľa BNEF Čína v minulom roku vykrývala 58 percent celosvetových solárnych zariadení a 60 percent veternej energie.

Druhá najľudnatejšia krajina sveta však naďalej rozširuje aj svoju obrovskú sieť uhoľných elektrární, ktoré poskytujú približne 59 percent elektriny v krajine. Nové elektrárne sú vraj potrebné hlavne na to, aby slúžili ako záloha pre prípadné výpadky solárnej a veternej výroby s tým, že spotreba uhlia bude údajne od roku 2025 klesať.

Slnečné a veterné zariadenia zaznamenali prudký pokles nákladov, keďže tvrdá konkurencia medzi výrobcami stlačila ceny panelov a turbín v Číne na rekordné minimá. To však znižuje aj ziskovosť výrobcov a veští veľkú konsolidáciu v tomto odvetví.

Ďalšie dôležité správy

JB 26 Rijád - Čínsky prezident Si Ťin-pching (uprostred) počas privítania po jeho prílete na medzinárodné letisko kráľa Chálida v Rijáde 7. decembra 2022. Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval do Saudskej Arábie, kde sa 9. decembra zúčastní na čínsko-arabskom summite, na ktorý pozvali predstaviteľov krajín Blízkeho východu a severnej Afriky. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, center, greets by Prince Faisal bin Bandar bin Abdulaziz, Governor of Riyadh, after his arrival in Riyadh,
Neprehliadnite

Model „vyrobte v Číne, dodajte svetu“ už nefunguje. Číňania našli novú oázu pre svoj biznis